Recenze, jak se hraje na Maschine Mikro?

Autor: Jakub Šindler (DJ Jake Haley - Ostrava)

Maschine mikro - věc, bez které nikdy nepoznáte co je to beat

K čemu to vlastně je?

Ať už skládaš hudbu, nebo jsi DJ, který chce obohatit své sety improvizovanými samply, určitě jsi se sám sebe několikrát ptal: ,,Jak tomu dát groove?" nebo ,,Jak to udělat tak, aby to do sebe zapadalo?" či ,,Proč to sakra nezní tak dobře, jak v mé hlavě?". Udělat silný beat je v této branži to nejdůležitější a zároveň nejkomplikovanější záležitostí. Něco mi říkalo, že by Maschine Mikro mohl tento problém značně usnadnit. A tak jsem ho vyzkoušel.

Design a konstrukce

V pevném plastovém obalu dostaneš 16 barevně podsvětlených padů, které reagují na sílu tvého doteku. Čím silněji udeříš, tím to bude hlasitější. Okolo padů se nachází sada tlačítek, které slouží k ovládaní PC softwaru Maschine. Dále jeden otočný knob a víceřádkový černobílý display, na kterém se zobrazují všechny důležité informace (např. v jaké vrstvě se nachazíš, jaké máš nastavené parametry apod.) Všechny tyto ovládací prvky slouží k ovládání PC Softwaru, který je alfou a omegou celého hardwaru.

Maschine je tedy vlastně MIDI kontroler s nevídaným potenciálem. Pomocí přibaleného USB kabelu se připojíš ke svému PC nebo MACu a tvoříš. Každého, kdo si bude chtít vzít Maschine mikro na akci jistě potěší, že si jej může uzamknout pomocí zámku Kensington (pododbně jako notebook) a nikdo mu ho nemůže ukrást (skoro :-)).

Pohled na celý hardware Maschine Mikro

Software

Nejpodstatnější součástí je pak samotný software Maschine. Ten se nijak nemění, pro Maschine ani Maschine Mikro. Rozdíl je jen v počtu ovládacích prvků na konzoli. Software je velice svižný a intuitivní, na příkazy konzole raguje okamžitě (a to i ve Windows), z konzole jej můžeš kompletně celý ovládat pomocí již zmiňovaných hotkeys. Svým rozvržením velice připomíná Ableton Live a jeho session view, avšak s mnohem lépe rozvrženým prohlížečem knihovny samplů a rozšířenými možnostmi programování sekvencí. Jednotlivé sekvence se nazývají patterns a v dané vrstvě (scene) jich můžeš mít hned několik a střídat je tak, jak se ti právě hodí.

A tím se dostáváme k pointě tohoto produkčního systému:

S Maschine Mikro se pracuje neskutečně rychle, jakýkoli nápad se ihned stává skutečností, a je to nepopsatelná zábava.



Žádné dlouhé prohledávání knihovny samplů, pomocí hotkeys na konzoli si prostě náhodně zvolíš jakoukoli sérií samplů, nahraješ několik nápadů a jdeš dál. Pokud se netrefíš do příslušné doby, nevadí, prostě zmáčkneš tlačítko Quantize a je po problému a pro příště si pro jistotu zapneš vestavěný metronom. Pokud nemáš zádný nápad, můžeš se insiprovat předprogramovanými sekvencemi, mezi nimiž nalezneš jména jako Pendulum nebo Kai Tracid. Napadlo by tě, že tě takováhle hračka příblíží k tak velkým producentům? A to ještě nevíš jak blízko.

Podpora VST a Komplete Elements

Kvalita samplů je opravdu na úrovni. Narozdíl od různých balíčků které najdeme na internetu zní tyhle jako od sound designéra z profi studia, který nám je připravil na míru. Jakýkoli nápad uplácaný během deseti minut, zní jako kdyby jsi strávili několik hodin sezením u ekvalizéru a různých kompresorů. Maschine SW také obsahuje vestavěné efekty, jako je právě ekvalizér, kompresor nebo reverb, kdyby se ti přece jen něco nezdálo nebo jsi chtěl být více originální.

Jelikož software podporuje standart VST, můžeš použít všechny tvoje oblíbené pluginy. Maschine si je sám vyhledá a nabídne k použití. Svůj beat pak doplníš basovou linkou z Massivu nebo padem z Nexusu a to opět s rychlostí přímo úměrnou kreativitě.

V balení na tebe čeká ještě jedno překvapení. Je jím DVD Komplete Elements, které obsahuje přes 3gb dalších samplů a 1 000 soundů z pluginů jako je REAKTOR, GUITAR RIG nebo KONTAKT. Také si zdarma můžeš stáhnout plnohodnotný softwarový syntetizér MASSIVE a aby to nebylo málo, k němu dostaneš ještě přes 1300 presetů.

Detail knihovny pluginů Native Instruments

Tohle už je opravdu zásoba, kterou jen tak nevyčerpáš. Navíc intuitivita celého systému tě prostě nezatěžuje technickými drobnostmi, které tě odvádějí od kreativní flow. Vše zní parádně i bez ekvalizace a Maschine tě neustále motivuje k využití nových prvků, které tě během několika vteřin vtáhnou do úplně jiné sféry produkce. Všechny nápady si pak můžeš odladit v DAWu na který jsi zvyklí. Prostě jednoduše a rychle :-)

Jak s tím naložit v praxi?

Maschine Software je k dispozici jak v stand alone verzi, tak i jako VST plugin. Můžeš tak ve svém FL Studiu, Cubasu, Abletonu (či jiném DAW podporující standart VST), použít Maschine jako VST plugin a to i se všemi integrovanými VST pluginy, které jsi v něm použil... aby jsi rozumněl... V softwaru Maschine si vytvoříš několik sekvencí, které poskládáš do různých vrstev. Sekvence mohou obsahovat beaty, basové linky i melodie, které vytvoříš pomocí různých VST pluginů přímo v Maschine softwaru. Maschine je sice uváděn jako groove studio system, ale i melodie se sním skládají velice dobře, zábavnou formou simluje stupnice i půltóny tak jako MIDI klávesy.

Maschine jako VST plugin Abletonu Live


Pokud chceš vystupovat živě, tak ti to naprosto stačí a nic navíc nepotřebuješ. Mezi jednotlivými vsrtvami sekvencí (scénami) se pomocí hotkeys na konzoli přepínáš bez prodlev a odehraješ tak klidně celou skladbu nebo celý set.

Pokud ale chceš svému projektu dát nějaký arrangment, otevři si libovolný DAW. Vložíš Maschine jako VST Instrument plugin a naimportuješ si svůj projekt. VST plugin funguje stejně dobře a stejně rychle jako stand alone verze a využívá všechny použité efekty včetně použitých VST pluginů. Kupodivu to ani nezabere moc paměti (zvládl jsem to i se  4Gb RAM). Pak už máš nespočet možností, jak naložit s nápady a vytvořit z nich celistvý track.

Maschine Mikro je skvělý způsob, jak rychle zaznamenat nápady nebo jak efektivně improvizovat na stagi.


Ale je to i zachránce rozdělaných projektů, které ztroskotaly právě na tom, že ti došly nápady. Manipulace s dnešními DAWy je více o práci než o zábavě. A tenhle mýtus Maschine Mikro dokonale boří. Důkazem o tom je i fakt, že Maschine v různých verzích používají producenti jako je Armin Van Buuren, Nicky Romero nebo Hardwell. A jak říká každý z jmenovaných: ,,Pokud se u toho nebavíš, raději se na to vykašli."

Závěr

Maschine Mikro je podle mě věc, která nesmí chybět v žádném studiu. Bezpochyby je to skvělý produkční nástroj a báječný zdroj inspirace. Díky kvalitě zpracování, posune tvoji produkci o řád výše. Troufám si tvrdit, že je to i budoucí tajemství tvého úspěchu. S otázkou jakou verzi zvolit si nelam hlavu, již Maschine Mikro plně dostačuje k rychlému ovládání celého softwaru a jeho jednoduchost pak právě napomáhá k plynulému průběhu zaznamenání tvých nápadů. Kdo by pak chtěl jeden display a pár ovládacích prvků navíc, (hodí se při živém vystupování) koupí si plnohodnotný Maschine, a profík pak sáhne po Maschine Studio. Důležité je, že Mashine Mikro nic nechybí a to ani v porovnání s Maschine Studio, který je cenově o několik úrovní výše.

Pokud bylo cílem společnosti Native Instruments sestavit komplexní produkční systém, který svou technickou komplexností neubírá na zábavě a nechává tak volný průběh kreativnímu procesu, pak se jim to jistě podařilo. Škoda jen, že běžný smrtleník nemůže využít všechny možnosti které tento systém nabízí. Možná, že právě v tom je to kouzlo.

Výhody

+ Kvalitní konstrukce
+ Propracovaný Software
+ Kvalita a množství Samplů
+ Propojenost s produkty Native Instruments (Massive, Reaktor, Kontakt)
+ Intuitivita při zachování technické komplexnosti návrhu
+ Poměr cena/výkon
+ Neomezený zdroj inspirace
+ Syntetizér Massive s velkým množstvím presetů v ceně

Nevýhody

- Hodil by se obal na přenášení přímo v balení

Chci si objednat tohoto pomocníka do studia!

Vytisknout