Recenze Pioneer DDJ-SB od Adama

Autor: Adam Hrabovský (16 let)

Jsi začínající DJ jako já? Nevíš jakou techniku zvolit do začátku? Chtěl by ses dozvědět více o DJ technice, nebo pravidelně sledovat recenze na vybrané produkty? Jestli ano, tak právě pro tebe je určen tento díl Profi DJ Magu, který jsem napsal já, začátečník :-) Budu se pokoušet vlastními slovy popisovat funkce testované DJ techniky.

Hned v prvním díle si představíme základní kontroler, první z dospělé řady konzolí Pioneer DDJ-SB. Tento kontroler je určen zejména pro začínající DJe. Stejně jako u všech kontrolerů i tento vychází ze starého rozložení dvou přehrávačů a jednoho mixážního pultu. Pioneer DDJ-SB je dodáván se softwarem Serato DJ Intro.

Teď rychle přejdu k vlastnímu kontroleru. Když to vezmu odzhora na mixážním pultu, tak první věc na kterou narazím je scroll knob, pomocí kterého se hledají tracky v softwaru Serato. Poblíž scroll knobu se nachází tlačítka load které načtou vybraný track na decky A nebo B. Pro navrácení se o složku výše v Seratu slouží tlačítko back, které je umístěno pod scroll knobem. Na mixu také nalezneme ekvalizér, tvořený třemi pásmy. Dále ke každému decku připadá jeden filtr, který slouží k odfiltrování určitých frekvencí tracku. Mezi ekvalizéry leží master, který určuje celkovou hlasitost výstupu z kontroleru. Když se posuneme níže tak nalezneme dvě tlačítka cue a dva knoby k ovládání hlasitosti sluchátek. Níže se nachází dva fadery a jeden cross fader.

Řada SB je také vybavena funkcí filter fade pro filtrování právě hrajícího tracku. Když se přesuneme k druhé části kontroleru, která představuje player tak první věc na kterou od zhora narazíme je efektová jednotka, která může ovládat až 3 efekty (možnost z výběru 6 efektů), které poskytuje Serato Intro. Pod efekty je hlavní dominanta tohoto kontroleru, a to kolo jog, které slouží na dorovnávání beatů při mixování dvou tracků, nebo spolu s cross faderem slouží ke scratchování (je nutné mít zaplý vinyl mod, který se nachází vedle jogu). Faderem s názvem tempo, se dorovnává BPM, rychlost tracku. Pro zabránění zkreslení melodie při zrychlení nebo zpomalení tracku slouží tlačítko s názvem key lock. Poslední věc na tomto panelu jsou PADy play, cue, (sync) a shift. Další PADy po stisknutí tvoří různé režimy smyček nebo hot cue pointů. Na levém boku nalezneme vstup pro připojení sluchátek a mikrofonu. V zadní části je USB konektor pro připojení k PC a hned vedle se nachází cinch výstup, kterým se DDJ-SB připojí k zesilovači nebo studiovým monitorům.

Celý kontroler je vyroben z tvrzeného plastu. Knoby jsou plastové, nepogumované. Citlivost všech faderů se zdá být OK. Software jednoduchý, přehledný, snadno se na něm dá naučit. Z kontroleru leze slušný zvuk.

Pioneer DDJ-SB bych rád doporučil všem začínajícím DJům. Ideální na doma nebo na menší akce - typu narozeniny apod. Ke kontroleru bych doporučil bag UDG pro snadnou přepravu, který jsem také testoval a je perfektní!

Tolik krátká recenze a přehled tlačítek a funkcí kontroleru Pioneer DDJ-SB, který jsem měl pod rukama poprvé. Vše jsem se snažil popsat stručně a jednoduše, je to ale vše o testování na vlastní kůži. Teším se na další díl, kde si vyzkouším vyšší řadu DDJ.

Adam.

Vytisknout