FL Studio Český Tutorial - Předmluva

Zdravím všechny čtenáře Profi DJ, já jsem Sedliv, někteří z vás mě možná budete znát jako polovinu dua “Audiorockers“, na kterém spolupracuji s DJem Brianem zhruba třetím rokem.

Protože se mi poslední dobou množí dotazy od začínajících producentů a DJs ohledně skládání hudby, domluvil jsem se na spolupráci s Profi DJ. V příštích týdnech se můžete těšit na dost článků a videí, ve kterých si rozebereme všechno podstatné, co se týká produkování elektronické hudby. Já osobně se tomu věnuji zhruba 6 let a můžu vám říct, že jakmile se do skládání hudby ponoříte trochu více, jen tak vás to nepustí – je to super hobby, které vám může změnit život.

Začínáme, ale jak?

Jasně, jestli umíte na kytaru nebo piano, určitě se vám to bude hodit - jestli jste dávali ve škole na hudebce pozor, to je také výhodou, ale na vytvoření tracku vám to v dnešní době stačit nebude, potřebujete program – neboli DAW (Digital Audio Workstation). Programů na skládání hudby existuje hned několik (Ableton, Cubase, Logic, Reason a mnoho dalších). My se však budeme v těchto článcích věnovat FL Studiu, přesněji FL Studio 12.

Kromě programu také budeme potřebovat “rozumnej” zvuk (ne že byste nemohli skládat na tátově hi-fi věži, ale věřte mi, že s kvalitními studiovými monitory vám to půjde mnohem lépe – já osobně používám KRK Rokit 8), dále kvalitní zvukovku a v neposlední řadě tolerantní sousedy :-)

Proč zrovna FL Studio?

Já pracuji v FL Studiu už od samého začátku (ne že by ostatní programy byly špatné, to vůbec ne, každý z výše jmenovaných programů má různé výhody a nevýhody). Velká výhoda FL Studia však dle mého názoru spočívá v tom, že je relativně jednoduchý na pochopení a naučení. Také ho používá většina začínajících producentů, takže pokud si s něčím nevíte rady, stačí pět minut na Youtube a máte řešení. Na Youtube si taky můžete najít a stáhnout spoustu projektů od ostatních producentů ze kterých se toho dá spoustu naučit.

Kdy začínáme a co nás čeká dál?

První tutorial odpálíme tuto neděli 27.8.17 večer přímo tady v magazínu, tak nás sleduj.

Produkování hudby je trochu komplexnější úkol, ve kterém se vzájemně prolíná několik disciplín, které se vám budu snažit vysvětlit v několika příštích článcích. Nejprve seznámíme s FL Studiem a naučíme se s ním pracovat. Dále se podíváme na kreativní část produkce (to je část, ve které budeme tvořit) a na část technickou (to je část, ve které se budeme všechno, co jsme vytvořili zvukově zlepšovat na maximum) a postupem času se dostaneme i ke složitějším procesům.

Pro vaši představu probereme si v několika příštích článcích všechny tyhle ‘’disciplíny’’:

Kreativní část: tvorba melodie, práce s bubny, smyčky, synťáky a sampléry, kompozice
Technická část: mixdown, mastering
Bonusová část: nechte se překvapit

Doporučuji zakoupit jednu z verzí FL Studia:

FL Studio 12 Fruity Edition

Základní verze

(bez možnosti nahrávání instrumentů)

FL Studio 12 Producer Edition

Střední verze se všemi funkcemi

(vč. nahrávání instumentů)

FL Studio 12 Signature Bundle

Nejvyšší verze s množstvím

pluginů navíc

Vytisknout