Pioneer přišel se CDJ style samplerem. Revoluce?

Co je a není zač?

DJS-1000 není, ale může být "revoluční sampler" pro DJe. Jedná se prakticky o Pioneer Toraiz SP-16 v těle CDJ-2000 NXS2 přehrávače. Má 7" dotykový display, 16 tlakově citlivých RGB PADů, vlastní mixer, efektovou jednotku, dva nezávislé výstupy nebo konektory na propojení s MIDI zařízeními. Všechny důležité funkce si rozebereme hned v zápětí.

Takto vypadá

Live Sampling

Díky nezávislým vstupům a výstupu můžete nasamplovat cokoli vás napadne a hlavně odkudkoli. Ať už máte CDJ/XDJ player, gramofon nebo jiný zdroj stereo vstupu, DJS-1000 rychle nasampluje a uloží do libovolného slotu jakýkoli zvuk.

Step sequencer a efekty

DJS-1000 má ve své spodní části 16ti krokový sekvencer, který má celkem 4 page. Vytvořená smyčka může být tedy až 4 bary dlouhá (1 bar = 4 beaty). Jednoduše zvolíte zvuk klepnutím na jeden z PADů nad sekvencerem a naťukáte si na libovolné sloty zvolený zvuk. DJS-1000 jej pak bude v nekonečné smyčce neustále přehrávat.

Na palubě jsou také vestavěné efekty, které lze přiřadit na jakýkoli PAD či kanál v sekci mixer. Takže pokud použijete clap a ten se vám zdá příliš krátký, jednoduše mu přidáte reverb a zvuk tak dostane větší hloubku.

16 multi barevných performance PADů

Klasika, matice 16ti podbarvených performance padů, které simulují sloty v sampleru. Každý z nich je tlakově citlivý a jak známe z Toraiz SP-16, reagují neskutečně přirozeně s perfektní odezvou. Díky těmto PADům budete mít vždy vizuální odezvu nad aktivními samply, těmi co hrají nebo těmi, které jsou například právě mutovány. Všimněte si, že barvy PADů odpováídají barvám samplů, které jsou zobrazeny na displayi.

Touch Strip a dotyková obrazovka

Dotykový prvek je slovo, které mnoho DJů nerado slyší a tyhle funkce pak moc nevyužívá. Tady to ale funguje naprosto skvěle. Touch Strip ja malý vertikální pásek na levé straně přístroje, který má celkem 4 funkce (Pitch, Repeat, User1 a User2). Funguje tak, že pokud držíte některý z PADů a zároveň se dotknete stripu, daný sample buď pitchne (Pitch) nebo zopakuje (Repeat) a to parametricky podle části Stripu, které se dotknete. Další 2 módy User1 a User2 slouží pro vlastní nastavení Touch Stripu.

Dotyková obrazovka má 7", je barevná, dotyková a dává vizuální odezvu nad stavem samplů, ukazuje nastavení a vlastně všechny důležité funkce.

Skvěle zapadne

DJS-1000 se skvěle hodí k řadě NXS2, krom stejné výšky a hloubky má celkově stejný tvar jako přehrávače CDJ-2000 NXS2 a svou zkosenou přední částí padne i k mixážnímu pultu DJM-900 NXS2.

ProDJ Link

Stejně jako playery nebo mixážní pult i DJS-1000 má LAN konektor pro propojení s celým setupem. Můžete jej tak lehce synchronizovat nebo pokud použijete 2, stačí jedna USB flashka se samply pro oba přístroje.

Kompatibilita s Toraiz SP-16

Ano, DJS-1000 a Toraiz SP-16 mají kompatibilní knihovny, takže jednu flashku dokážete použít v obou přístrojích a dokonce oba samplery mohou být zapojeny v jednom setupu a propojeny přes ProDJ Link.

MIDI Sync

Pioneer pomalu buduje ekosystém. Na první pohled vzdálená zařízení jako DJS-1000, Toraiz AS-1 nebo Toraiz SP-16 jsou si blíž, než si myslíte. DJS-1000 má MIDI vstup i výstup. Možná se někomu zdá zbytečné, ale... Představte si, že pošlete MIDI signál z DJS-1000 do syntezátoru AS-1, odkud poženete audio signál zpět do DJS-1000. Na vstupní kanál pak jednoduše nastavíte v DJS-1000 sidechaing a zvuk generovaný ze syntezátoru bude pumpovat do beatu z DJS-1000. Tohle jsme skoušeli s Toraiz SP-16 a funguje to skvěle.

Data jednoduše na USB sticku

Sice DJS-1000 jde z továrny s 2 500 předinstalovanými zvuky od Loopmasters, vy si ale můžete udělat svoje vlastní. Do zařízení je pak dostanete klasickým USB klíčem. Pro správu samplů slouží program DJS-TSP Project Creator, která je ke stažení zde.

3 základní obrazovky

DJS-1000 má 3 základní obrazovky, které dávají přesnou a rychlou odezvu o tom, co se samplerem právě děje. Na Home Screen jsou vidět všechny naloadované tracky, Sequence Screen ukazuje zařazení samplů v sekvenceru a Mixer Screen ukazuje hlasitosti jednotlivých samplů. Všechny 3 obrazovky spojuje spodní část s ukazatelem BPM, Tempa, Quantize a dalšímu funkcemi.

Mixování jako na CDJ

Mít sampler je super, ale jak jej synchronizovat s ostatními přístroji? Pioneer ponechal na DJS-1000 pitch a přidal tlačítka +/- Nudge. Nudge funguje stejně jako okraj talíře na CDJ, čili v relativním čase brzdí nebo popohání tempo celého sampleru, Pitch pak v absolutním čase mění BPM. Díky tomu bude DJS-1000 vždy v perfektním syncu s celým setupem.

Mrkněte na oficiální představení:

Předobjednejte si DJS-1000

DJS-1000 je na webu a je možné si ho předobjednat. První kusy dorazí ješte do konce roku 2017.

Chci předobjednat

Vytisknout