Přednáška Laidbacka Luka o "Real DJingu"

 

Dancefair

Každým rokem se koná v Holandsku, tedy kolébce DJingu, konference pod názvem Dancefair. Na této konferenci je více než 200 workshopů zaměřených na různé kategorie spojené s DJingem a tvorbou hudby. Od přednášek uznávaných manažerů o vedení svého brandu, přes markeťáky, label a&r (to je ten týpek co hledá budoucí producenty, které podepíše pod label), promotéry velkých eventů, samotné světové DJe až po inženýry zaměřené na inovace v hudebním průmyslu. Zároveň je Dancefair výstava veškeré techniky ať už k djingu, do studia, do rádií, pro kluby nebo jen tak aplikačky na iPad.

O Dancefair by se dalo psát dost dlouho a ve zkratce je to krásná ukázka, jak rozvinutý je hudební průmyslu v Holandsku a co celá scéna nabízí. Zejména pro mladou generaci DJů a producentů (ne vždy je DJ hned producent a naopak) je Dancefair jedním z bodů na "to-do" listu každého z nich. Tolik užitečných informací a cenných zkušeností nasbírají jenom tady, na to je i google krátký. 

Přednáška Laidbacka

K samotné věci článku o Laidbackově přednášce na téma "Real DJ-ing". Laidback zabrouzdal do svých začátků a shrnul své první kroky a učení DJingu. Poté začal ukazovat, jak důležité je umět alespoň základní scratching, který dokáže zachránit nejeden průšvih nebo naopak může přidat setu další element navíc. Zabrouzdal také do tématu o trendu "vše mashupovat" - nejlépe to vystihnul asi názornou ukázkou, kdy naprosto jednoduchý mashup s výměnou dropů udělal live na technice od Pioneeru. K tomuto tématu se též vyjádřil, že mashup je dobrá věc, pokud má hlavu a patu - což buďme upřímní má na internetu zhruba jeden z deseti kousků. 

Jedním z nejsilnějších témat Laidbackovi přednášky byl zajisté fakt, že v mainstream DJingu chybí tastemaking. Co to znamená? Každý DJ se dnes chce prezentovat tím nejlepším, čím může, jenže většina DJů má ve svém arzenálu jenom Beatport Top 100 a jede jeden hit za druhým, což nedělá set ničím zajímavým, i přesto, že se publiku líbí. Podle LL má každý DJ svůj styl, kterého definují tracky mezi těmi "hity/známými věcmi". Dalším tématem, jež LL nakousnul je dnešní "fakeování" DJů a tvoření své kariéry pomocí marketingového mixu (což je zajisté téma na několik večerů) a vytrácení skillu u DJů. V návaznosti na to se dotknul i žebříčku Top100djs, který podle něj je zcela irelevantní a sám by si nedokázal představit, jak by mohl být no1.

 

 

 

Zajímavé byly též dotazy z řad diváků, kde bychom vypíchnuli jeden vskutku trefný:

Q:

"Jsem začínající -edm- (rozuměj bigroom) DJ a konečnně jsem dostal pozvání na party. Mám hrát začátek akce, jak se s tím mám poprat, když se všude prezentuji jako edm DJ?"

LL:

"Tohle je jeden z největších hříchů DJů, mnozí by všude přišli a nejradši to celé rozbily co nejvíc můžou, o tom to nikdy není. Každý večer má svého headlinera a ostatní musí makat, aby jednou mohli být v jeho pozici, tímpádem všichni před ním chystají půdu a dávají celé noci průběh. Je jasný, že nemůžeš přijít a rozletět to tam v 9 večer na 135bpm a myslet si jak dobrý jsi byl. NE! Není skoro nic lepšího na akci, než pořádní warm up djs."

Což z našich zkušeností je holá pravda, mnozí pseudotop DJs, kteří hrají něklik let, nejsou schopni odehrát začátek akce a kazí tak celou party návštěvníkům. 

Výše uvedený souhrn je jen výcuc všech informací, které LL předal návštěvníkům a vy máte možnost tuhle přednášku shlédnout celou také. Udělejte si hodinku času a vemte si dané věci k srdci, pomůžete hlavně sami sobě ve zdokonalování.

 

 

PS: O tom, že LL je kvalita ve svém oboru svědčí i účast Rinzeho z producentského dua "Sick Individuals" - Joep byl tou dobou asi Sick :-)

Autor: Knth

Vytisknout