Recenze Pioneer DDJ-SX2 od Romana

Autor: Roman Hanel, Opava

Akta-SX2 s Pioneerem

V této recenzi bych vám rád přiblížil veškeré vlastnosti, klady, ale i zápory MIDI kontroleru Pioneer DDJ-SX2.

Jak vypadá

Z rozměrů SX2 jsem byl naprosto uchvácen. Se svou šířkou 66 cm, hloubkou bezmála 36 cm a výškou 7cm je to opravdový „macek“. Určitě v porovnání s jeho menšími bratry DDJ-SR a DDJ-SB. Vzhled ještě vypnutého stroje podtrhují dvě opravdu velká (150mm) JOG kola, která v dané kategorii nemají konkurenci. Svrchní povrch je vyroben z matného hliníkového plátu, na kterém jsou tištěny indikace ke knobům a faderům. 


Podíváme-li se na pohled shora, uvidíme hned rozdíl oproti nižší verzi SR, a to jsou další tři kanály na sekci mixážního pultu. Přibylo samostatné ovládání decku 3 a 4 a ovládání hlasitosti pro Sampler. Novinkou je LED indikace vybuzení pro každý kanál.

V oddílech decků došlo také k rozšíření funkcí. Nepřehlédnutelná jsou velká JOG kola s indikací „jehly“ a navíc červenou indikací vzdálenosti od nebo do HOT CUE. Další velkou změnou jsou RGB barevné PADy o velikosti 25x25mm, ovládané dotykem s nastavitelnou citlivostí. PADům přibyly nové funkce a to jsou CUE LOOP, SAVED LOOP, SLICER LOOP a VELOCITY SAMPLER.

Obrovskou novinkou na Pioneeru DDJ-SX2 je hlavně nová funkce Serato Flip podporována pouze softwarem Serato. Tento kontroler je jediný, který má hardwarové tlačítka určená pro tuto funkci. Funkce spočívá v nahrání délky a pořadí zmáčknutí jednotlivých HOT CUE bodů a přehrávání ve smyčce. Tyto smyčky se samozřejmě dají uložit a použít znovu. Výborná věc pro kreativní DJing.

Digital Vinyl System upgrade

Další důležitou změnou oproti DDJ-SR je možnost upgradu programu na DVS. Tím pádem můžete ke kontroleru připojit gramce nebo jiná vstupní zařízení a pomocí TimeCode ovládat program Serato. SX2 se tak chová jako samostatný mixážní pult.

Vstupy a výstupy

V předchozím odstavci jsem zmínil DVS systém, pomocí kterého lze připojit i jiná vstupní zařízení, což má za následek změnu oproti DDJ-SR i v zadní části.

(Výše model SR, pod ním SX2)

Zde můžeme vidět porovnání, SX2 má mnohem rozšířenější konektivitu. Na 1. a 2. kanál lze připojit gramofon, nebo jakýkoliv linkový vstup. Na 3. a 4. kanál jsou připojitelné CD přehrávače a mikrofony, přičemž na kanálu 3 to může být pomocí Jack 6,3mm nebo XLR a na kanálu 4 pouze přes Jack 6,3mm. Samozřejmostí je, že lze všechny čtyři kanály nastavit pro PC. Rozšíření také proběhlo v sekci výstupů. Master Out má konektivitu přes XLR konektory nebo CINCH, výstupy Jack 6,3mm jsou pak pro odposlech Booth.

(Výše model SX2, pod ním SR)

Na přední části moc změn není. Hlasitost sluchátek je na stejném místě, přibyly přepínače na vstupy jednotlivých kanálů a otočný knob pro nastavení křivky průchodu crossfaderu.

Závěrem

Závěrem bych chtěl říct, že je to naprosto skvělý přístroj pro kreativní DJs. Jeho velikost už budí docela respekt i u DJs, kteří hrají přes CD přehrávače. Knoby a tlačítka jsou příjemně daleko od sebe, tak, že jedním prstem neotáčíte nebo nemačkáte více tlačítek najednou. Barevně podsvícená tlačítka, PADy a JOG kola mají příjemnou intenzitu, nic nebije přímo do očí. Vyzdvihnul bych i perfektní zvuk z integrované zvukové karty. Snad jako jediné mínus bych našel absenci vstupu s názvem RETURN, což umožňuje za výstup připojit efektovou jednotku a slyšet efekty v master i ve sluchátkách.

Kontroler bych určitě doporučil všem pokročilejším DJům, kteří chtějí dodat svým setům šťávu a být kreativní. Snad jste si vzali něco z mého povídání a ať vám to hraje!

S pozdravem Roman, DjRomanie CZ

Vytisknout