#1 Rozdíl mezi Serato Scratch Live a Serato DJ

Vítej v našem prvním článku ze série Profi-DJ help! Pokud ses dostal až sem, zřejmě sleduješ náš Facebook, high five za to :-) Pokud ne, přidej se. Máme připravenou pěknou dávku článku pro začínající DJe a producenty, které budou odpovídat na jejich nejčastější otázky. Za rok existence našeho chatu přímo na webu máme pěknou zásobičku témat.

#1 Jaký je rozdíl mezi softwary Serato Scratch Live a Serato DJ?

Dost velký...

Oukej, to asi nestačí. Pojďme to vzít popořadě a mrknou se trošku do historie. Kořeny značky Serato sahají až do roku 1997 na vzdálený Nový Zéland, kde byla založena. Scratch Live v té době bylo cizí neexistující slovo, které spatřilo světlo světa o pár let později. Scratch Live byl jeden z prvních softwarů na světě, který dokázal přehrávat hudbu za pomocí digitálního signálu z gramofonových desek (timecode). Dnes známo jako DVS (digital vinyl system) a vznikl jako spolupráce se značkou Rane, která společnosti Serato dodala potřebný hardware (měli s tím celkem v té době už zkušenosti). Vznikl první převodník Serato Scratch live SL1.

Software Scratch Live po celou dobu své existence vypadal asi takto:

S nástupem MIDI kotrolerů bylo potřeba software přepsat, omladit a přidat nové funkce, které na dřívější verzi Scratch Live nebyly možné - vzniklo Serato DJ.

Serato DJ je novější verze Serata Scratch Live, která jej nahradila. Je to software určený převážně pro MIDI kontrolery, umí samozřejmě ale vše to, co umělo Scratch Live, tedy i DVS. Přibylo spoustu nových funkcí jako Sampler, efekty, podpora 4 decků, vylepšená knihovna i expensaion packy či Sync a Quantize.

S nástupem Serata DJ se na trhu objevila velká spousta zařízení, která byla či ještě je podporována a vytvořil se naprosto nový směr DJingu - digitální DJing.

Jak vypadá Serato DJ?

Starší verze Scratch Live nebyla po příchodu DJ vymazána z portfolia Serata. Přestaly se na ni po určité době dělat updaty, podporované techniky ubývalo a s novějšími operačními systémy přestal být software podporován. I dnes je ale možné ji stáhnout

Suma sumárum v bodech:

Serato Scratch Live

- Starší software určený pro DVS
- V současné době neaktualizovaný
- Podporuje pouze několik typů hardwaru
- Má pouze základní funkce pro DJe
- Pro srdcaře nikdy nestárnoucí legenda

Serato DJ

- Nejnovější verze Serata určená pro MIDI kontrolery i DVS
- Software podporovaný předními výrobci DJ techniky
- Průběžné aktualizace přinášející nové funce, vychytávání bugů i podporu nových operačních softwarů
- Nepřeberné množství funkcí a vychytávek, se kterými se dá kouzlit
- Software stojící na špičce vývoje

Vytisknout