Skryté funkce Abletonu? To chceš!

Kolega Rory PQ z Dubstpot.com objevil výborné funkce, které má Ableton v sobě, avšak v základu jsou "skryté". Ableton jako takový má v hudebním průmyslu vysokou reputaci a je jedním z top DAW. Mrkneme tedy jaké secret funkce to jsou a jak si je zapnout.

Options.txt

Vše se nastavuje jedním souborem uvnitř Abletonových složek s preferencema. Pomocí tohoto Options souboru si Ableton při zapnutí přečte příkazy, které funkce má zapnout a ony se objeví ve vašem Live. 

Nejprve jej tedy musíme vytvořit a posléze přesunout do potřebné složky. Cesty jsou různé, ale podporují jej všechny OS:

Mac OS X
/Users/[username]/Library/Preferences/Ableton/Live x.x.x/ - (do Library se dostanete také přes Finder a z horní lišty při stisknutém Altu(option) dát Go-Library

Windows XP
\Documents and Settings\[username]\Application Data\Ableton\Live x.x.x\Preferences\

Windows Vista, Windows 7, Windows 8
\Users\[username]\AppData\Roaming\Ableton\Live x.x.x\Preferences\

Jak to tedy aktivuji? Dovnitř souboru přijdou na každý řádek příkazy pro jednotlivé funkce viz obrázek.

Již vytvořený a zapsaný soubor ke stažení u nás zde!

Těchto 5 funkcí si hned popíšeme, jsou totiž jedny z nejužitečnějších:

Show Device Slots

Povolením této funkce ti umožní vidět veškeré tvé efekty a VSTčka na daném kanálu přímo na mixu, tak jako například v Logicu. Jednoduše vysvětleno na gifu.

Map To Siblings

Jeden z řekněme nejlepších spořičů času při práci a měla by být implementována do Live již v základu. Jak je ukázáno na gifu, můžeme namacrovat úpravu jednoho parametru u všech společných instancí v Sampleru například. Stačí kliknout pravým a "master" úprava mapping je na světě.

Arm On Selection

Po pravdě tuhle funkci jsme si nepovolili. Jedná se o ARMnutí daného kanálu po označení, což vám ve výsledku například vypne zrovna váš armnutý kanál, když hrajete a chcete na sendu upravit efekt. Za nás tedy spíše ne, ikdyž využití může mít!

Thinning Aggressiveness

Další ze sekce šetřičů času - převod live zaznamenané automatizace na přímou křívku. Základní hodnota je 0.45 a čím vyšší, tím více bodů to vyrovná, na hodnotě 0.80 to již vytvoří jen ostré zlomové body v automatizaci.

Plugin Auto Populate Treshold

Nebaví vás stále otevírat plugin pro změnu parametru, případně pro "naučení" Live, že daný parametr se má ukázat pro automatizaci? Tímto příkazem řeknete Live, aby při každém načtení pluginu automaticky načetla i všechny možné parametry pro změnu/automatizaci do maximálního počtu 128. Příkaz =32 je default, =1 je minimum =128 je maximum a -1 = načtení všech parametrů, které plugin má do maximálního počtu 128 kousků. Z toho plyne, pokud má parametr jen 6 různých parametrů, načte to všech 6 a nic víc. To se hodí!

PIMP MY ABLETON ... Dobré produkci zdar!

 

Vytisknout