Souboj tří nejprodávanějších MIDI kontrolerů

Budoucí DJové okolo 15-18 let dlouho porovnávají a sledují rozdíly mezi jednotlivými modely, aby při pozdější koupi správně vybrali. Naneštěstí se trh hemží spoustou zařízení, ve kterých je pro nováčka těžké se vyznat a tak i správně vybrat. Ve stejných cenových hladinách jsou navíc funkce modelů tak podobné, že je těžké určit favorita. Pojď se s námi tedy podívat na tři nejprodávanější modely pro začátečníky a porovnat si jejich funkce. Vítěz bude jen jeden!

Podoba se nezapře!

Není žádným tajemstvím, že výrobci kopírují funkce a jejich rozložení jeden od druhého. Proto porovnávané modely vypadají na oko skoro stejně. Avšak rozdíly v nich jsou a někdy i podstatné. Pokud jsi si někdy prohlížel náš obchod, jistě jsi na jeden z kontrolerů níže narazil. Jsou to absolutní bestsellery v kategorii MIDI konzolí pro začínající DJe.

Kde jsou rozdíly?

Nejprve si řekneme výčet funkcí, které mají tyto konzolky společné. Všechny mají integrovanou zvukovou kartu, což znamená, že je lze jednoduše pomocí jednoho kabelu připojit k repro soustavě u tebe doma. Všechny jsou dvou-kanálové, což znamená, že můžeš mixovat dvě skladby do sebe a do třetice, všechny se pohybují ve stejné cenové hladině od cca 5 000 do 6 500,- Kč.

Rozdíly přichází při bližším zkoumání.

Numark a Pioneer disponují PADy
, které mají několik funkcí, kterými se dá přeskakovat v písničce z jednoho místa na druhé, smyčkovat nebo pouštět krátké úryvky třetího signálu a tak obohacovat výsledný mix.

Reloop má vlastní gainy, to jsou dva červené knoflíky uprostřed konzole, kterými se manuálně ovládá vstupní hlasitost jednotlivých písniček. To je výhoda, nemusíš se spoléhat na software nebo tuto funkci nastavovat pomocí myši počítače.

Numark místo knoflíku na celkovou hlasitost mixu používá fader, který se při používání jeví dost neprakticky. Hrozí riziko přehmátnutí a narušení plynulé hlasitosti mixu.

Jog kolo

Zvané také jako Jog Dial slouží k dočasné změně rychlosti přehrávané skladby a ke scratchingu. Na všech tří kontrolerech mají Jogy takřka stejnou velikost. Nicméně svým feelem, perfektní výškou a příjemnou tuhostí si nás získalo kolo Pioneeru DDJ-SB, které je nejlépe zpracované z porovnávaných modelů.

Jak je zapojit?

Všechny konzole mají integrovanou zvukovou kartu, čili na své zadní straně disponují CINCH konektory pro připojení k domácímu kinu, hi-fi soustavě nebo studiovým monitorům. Zapojení je tedy velmi jednoduché a dá se realizovat obyčejným káblíkem z najkéhokoli elektra poblíž bydliště. V tomto ohledu se od sebe navzájem tedy nijak neliší. Reloop BeatMix nabízí pouze druhý pár konektorů pro zapojení externího nahrávání.

Software

Software je srdcem těchto zařízení. MIDI kontroler je prakticky dálkový ovladač pro program nainstalovaný v počítači. V dnešní době se svět DJingu točí hlavně okolo programů Serato, Traktor a v menší míře okolo začínajícími DJi oblíbeného softwaru Virtual DJ.

Zatímco Numark a Pioneer jsou stavěny na moderní a stabilní Serato DJ Intro, které se dá upgradovat na verzi Serato DJ.

Reloop zůstává věrný programu Virtual DJ ve speciální BeatMix edici, která je určena primárně pro toto zařízení. Spolupracuje však i se softwarem Traktor, pro který je nutné stáhnout a nainstalovat TSI mapovací soubor.

Z praktického hlediska zde vyhrávají konzole Numark a Pioneer, kdy Serato je daleko perspektivnější software, co se vývoje, stability a podpory týče.

Náhledy softwaru Serato DJ Intro (v levo) a Virtual DJ (v pravo):

Vítěz je jen jeden!

Rozhodování u tak vyrovnaných zařízení není lehké. Každé má nějakou jinou výhodu nebo silnou stránku. Pokud se na ně ale podíváme z profesionálního hlediska s náhledem do budoucnosti, máme jasno!

Své první místo si zasloužil Pioneer DDJ-SB. Vzhledem k nejlépe zpracovaným Jogům a dobrému feelu z celého zařízení, které navíc podporuje software Serato DJ Intro a nejvyšší verzi Serato DJ, jej hodnotíme jako nejlepší start pro nováčky v oboru.

Ale nezoufej, ani ostatní konzole neprohrály, naopak. BeatMix překvapil vytuněnou verzí Virtual DJe a Mixtrack PRO II nejlépe zpracovanými PADy. Ani jeden z nich není krokem vedle.

Podívej se na detail produktu vítěze!

Vytisknout