Jaký vybrat DJ MIDI kontroler?

Co je to vlastně MIDI kontroler?

Česky řečeno "MIDI ovladač", je speciální zařízení, které dokáže ovládat nebo mixovat hudbu z počítače. Za vše může MIDI protokol, který v závislosti na poloze a pohybu jednotlivých tlačítek nebo knobů posílá signály do počítače, kde se rozpoznají a počítač na ně odpovídá například zesílením hlastitosti, přetočením tracku nebo dalšími funkcemi.
 
MIDI kontrolery vznikly přirozeným vývojem klasických přehrávačů a mixážních pultů, kdy spojují oba tyto hardwary v jeden přistoj se srovnatelnými funkcemi, ale s nižší hmotností, větší kreativitou a přijatelnější cenou.
 
Pracují s konvenčně nabízenými programy pro DJe jako Traktor, Serato, Mixvibes nebo Virtual DJ. Protože je ale MIDI protokol univerzálním komunikačním prostředkem, dokáží po softwarové úpravě (tzv. namapování) spolupracovat prakticky s jakýmkoli programem.

Základní dělení MIDI kontrolerů a jejich funkce

Dělí se na dvě velké skupiny, se zvukovou kartou a bez zvukové karty. Kontrolery se zvukovou kartou obsahují přímo na těle zařízení výstupy pro připojení do zesilovače nebo aktivních monitorů. Zpravidla se jedná o kvalitnější přístroje s lepšími funkcemi, než ty, které integrovanou zvukovou kartu nemají. V tomto případě musí být zvuk vycházející ze softwaru veden přes sluchátkový výstup na počítači. To ale není pravidlem. Existuje celá řada kvalitních MIDI kontrolerů bez zvukové karty, které jsou určeny pouze pro ovládání softwaru v počítači, nikoli pro mixování audia.
 
Základní funkcí MIDI kontrolerů je přiblížení se k pocitu hraní na klasické přehrávače, gramofony a mixážní pult. Jednotlivé funkce se od těchto zařízení moc neliší, naopak, díky podpoře softwaru a zapojení počítače do hry mají mnohdy pokročilejší vlastnosti.
 
Jak jsme zmínili výše, ne všechny kontrolery bez zvukové karty jsou horší nebo dokonce špatné. Někteří výrobci dodávají techniku s tímto záměrem a často se jedná o špičkové výrobky. Tyto kontrolery mají DJům usnadnit hraní z počítače a zbavit je potřeby se počítače při hraní dotýkat. Exemplárními zástupci jsou výrobky společnsti Native instuments nebo Novation:
         

Rozdíly mezi jednotlivými modely

Abychom rozdíly mohli přehledně určit, je třeba rozdělit MIDI kontrolery na ty, které mají simulovat klasické hraní z CD přehrávačů a mixážního pultu a na ty, které jsou určeny ke speciálnímu ovládání některých funkcí softwaru.
 
Na obrázku dole vídíme část špičkového MIDI kontroleru od výrobce Pioneer, model DDJ-S1. V současné době se jedná o výběhový model, můžeme si na něm však názorně ukázat standardní části klasických DJ kontrolerů. 
 
 
  • Povšimněte si velkého stříbrného talíře. Je označován jako Jog wheel a slouži k náhlé změně tempa a scratchování hudby. Má za úkol simulovat gramofonovou desku. Celá tato část okolo (včetně pitch controlu a tlačítek Cue/Play) až po horní dotykový pás je označována jako sekce přehrávače. Ta se nachází na MIDI kontorelrů 2x, na levé a pravé straně od střední sekce mixážního pultu. Je velmi podobná klasickému rozmístění přehrávače Pioneer CDJ-400 nebo CDJ-350. 
  • Úplně nahoře jsou vidět 4 otočne potenciometry. To je efektová sekce, díky které se dají ovládat integrované efekty softwaru na počítači.
  • Uprosřed MIDI kontroleru se nachází sekce mixážního pultu. Obsahuje fadery, EQ, gainy a browse section, kterou lze ovládat procházení knihovny a načítání písniček do přehrávačů bez toho, aby DJ musel sáhnout na počítač. 
 
Všechny MIDI kontrolery, které jsou určeny pro DJe, jako náhražka za standardní přehrávače a mixážní pult, jsou rozmístěny takto nebo velmi podobně. Liší se pouze detaily nebo speciálními tlačítky pro některé funkce softwaru.
 
Naopak MIDI kontorlery, které jsou určeny čistě k ovládání některých částí či speciálních funckí softwarů, vypadají naprosto odlišně. Výborným příkladem je proslulý výrobek společnosti Novation s označením Dicer.
 
 
  • Tento specializovaný kontroler je určen pro ovládání některých funcí softwaru Serato Scratch Live.
  • Povšimněte si tří sředových tlačítek ve tvaru trojúhelniku a dvou rotujících šipek. Tyto buttony mají na starost jednotlivé módy, pro které je kontroler namapován. V závislosti na tom, který je aktivní, může být použita funkce Hot Cue, Loop nebo Loop Roll.
  • Toto zařízení nemá zvukovou kartu. Připojuje se do počítače prostřednictvím kalsického USB 2.0 portu a ovládá pouze některé části programu.

Z vlastních zkušeností doporučujeme tyto modely pro DJe:

Začátečník:

 Cena/výkon:

Profesionál:

Numark Mixtrack PRO II
Reloop Terminal Mix 2 Pioneer DDJ-SX
+ sluchátka zdarma + sluchátka zdarma + sluchátka zdarma