FL Studio Český Tutorial #7 - Aranžování tracku část 1

FX

Práce s FX je velmi jednoduchá a ve své podstatě se jedná o totéž, co jsme si již ukazovali ve videu ‘’práce se samply‘‘. Na vkládání FX do vašeho tracku nemusíte jen používat hotové samply, můžete si klidně vytvářet svoje vlastní FX v synťácích (Sylenth, Serum, Massive atd.), nicméně pro začátek bych vám spíše doporučil držet se samplů vytvořených profesionály -> ušetří vám to spoustu času a naučíte se rozlišit kam se jaké FX bude hodit. FX v našem tracku slouží především pro gradování a také pro ‘’vyhlazení’’ přechodů mezi jednotlivými částmi naší skladby.

Stejně jako u všech samplů i FX můžeme ještě různě upravovat. Pomocí IN a OUT můžeme jednoduše a rychle ovládat průběh našeho FX, pomocí reverse jej pak můžeme pustit pozpátku.

TIP: Pokud máte spoustu různých sample kolekcí s různými FX a nebaví vás pro každý track zdlouhavě hledat to správné, které bude fungovat, začněte si ukládat FX, které se vám líbí a které fungují do vlastní složky. Při skládání dalšího tracku pak místo dlouhého hledání nejprve zamiřte právě do vaší složky oblíbených FX.

Fills

‘’Filly‘‘ slouží převážně pro vyplnění mezer ve vašem tracku, většinou se používají na posledních 4-8 dobách před změnou, tak aby upozornili posluchače právě na to, že se ve vaší skladbě blíží změna. Když vyplníte všechny tyto mezery různými ‘‘drum filly‘‘ nebo ‘‘synth filly‘‘ váš track bude mnohem zábavnější. Opět zde platí stejný princip jako u FX. ‘’Filly‘‘ si jednoduše můžete najít v různých sample kolekcích, a nebo si je můžete sami vytvářet.

Slide

Slide neboli sklouzávání not je dalším oblíbeným způsobem, jakým se dá ozvláštnit váš track. Způsobů, jakými se tento efekt dá docílit, existuje několik a u každého pluginu se to trochu liší. U zvuků ze Sylenthu tohoto efektu docílíme následovně.

Nejprve zvolíme variantu sklouzávání: U varianty N se bude zvuk sklouzávat pouze v místě, kde se budou noty překrývat, u varianty S pak bude probíhat i u všech ostatních not. Kolečkem portamento nastavíme, jak moc tento efekt chceme aplikovat, poté se přesuneme do piano rollu, kde nastavíme skluzové noty, ve kterém místě naší melodie tento efekt budeme chtít.

Melodie bez ‘’slide‘‘

Se ‘’slide‘‘ notou

Nejčastěji nechávám sklouzávat noty o celou oktávu níž, nebo oktávu výš, ale není to podmínkou. Sklouzávání můžete nastavit do kterékoliv noty. Pokud se jedná o velké sklouznutí směrem dolů, zvuk bude připomínat jako bychom použili velmi oblíbený efekt brzdy.

A teď tohle všechno na videu:

Doporučuji zakoupit jednu z verzí FL Studia:

FL Studio 12 Fruity Edition

Základní verze

(bez možnosti nahrávání instrumentů)

FL Studio 12 Producer Edition

Střední verze se všemi funkcemi

(vč. nahrávání instumentů)

FL Studio 12 Signature Bundle

Nejvyšší verze s množstvím

pluginů navíc

Vytisknout