FL Studio Český Tutorial - Jak udělat BIG ROOM track?

Velmi oblíbený hudební žánr mezi DJs, který byl v minulosti velmi populární, v současnosti stále velmi aktuální. Mezi největší průkopníky tohoto stylu patří Dimitri Vegas a Like Mike, Hardwell, Martin Garrix a mnoho dalších. Ikonické tracky jako Animals, Tsunami nebo Tremor - ano řeč je o bigroomu.

Žánr, který kombinuje prvky hardstylu a electro house se nejvíce odlišuje důrazem na kick, konkrétně na basu která hraje přímo na kopáku. Typickým pro tento styl jsou také jednoduché chytlavé melodie a leady s velkou ozvěnou.

Kickdrum

Tím co dělá bigroom bigroomem jsou právě long tail kopáky. Existuje několik způsobů, jak tyto kopáky vytvořit. Tím nejjednodušším je určitě prosté použití vhodných samplů z různých sample banek. Druhým způsobem je layerování těchto samplů do sebe – například použítí špičky z jednoho kopáku a basovou část z druhého. Třetím způsobem je pak vytvoření této basové části v některém ze syntezátoru. Já osobně nejčastěji všechny tyto tři metody kombinuji do sebe, dokud nejsem spokojený.

Použití hotového samplu

Layerování samplů do sebe

Sample + sytnh basa ze sylenthu

Tóniny

Velmi důležitá u bigroomu je také volba tóniny. Většina bigroomových tracků se tvoří v notách mezi D až G#. Samozřejmě najdete pár bigroomových tracků i v jiných tóninách, nicméně kopáky v těchto tóninách trochu ztrácejí na energii a pokud nemáte mnoho zkušeností, určitě bych pro začátek vyzkoušel vytvořit track například v F, F# nebo G. Většina ikonických bigroomových tracků je složená právě v těchto třech tóninách

Fmin / maj - Animals, Tsunami
F#min / maj - Tremor
G min / maj – Revolution

 

Modrá: Tóniny vhodné pro bigroom
Fialová: Tóniny vhodné pro bigroom pro začátečníky

Leads

Pro tvoření silných energických leadů pro bigroom určitě doporučuji použít několik vrstev zvuků - neboli layerování. Doporučuji layerovat alespoň dva nebo tři zvuky dohromady. První spíše jednodušší zvuk, který zaplní mono spektrum a ostatní složitější zvuky (supersaw) pro vyplnění stereo spektra. Také se vůbec nemusíte bát použít větší množství reverbu. Velké ozvěny na velkém kicku znějí opravdu skvěle. Určitě také můžete vyzkoušet distortion na konec mix-chainu. Pokud zdistortujete celý lead i s ozvěnou, výsledný zvuk bude znít agresivněji a energičtěji.

Layers

Pokud si chcete uložit kombinaci vašich leadů, abyste je mohli například použít i ve vašem dalším tracku, není nic jednoduššího, než si je uložit jako ‘’layer state“.

1. Na pattern, kde máte vaše synthy si vložte layer

2. Pomocí shift označte synthy, které chcete, aby hráli společně, a které si chcete uložit

3. Klikněte na set children

4. Pokud vložíte do layeru melodii, bude přehrávána všemi synthy, které jste si označili jako children

5. Pomocí levé šipky si tuto kombinaci můžete pro příští použití uložit jako layer state

6. Všechny vaše uložené layery naleznete v levém panelu v sekci channel presets

A teď tohle všechno na videu:

Doporučuji zakoupit jednu z verzí FL Studia:

FL Studio 12 Fruity Edition

Základní verze

(bez možnosti nahrávání instrumentů)

FL Studio 12 Producer Edition

Střední verze se všemi funkcemi

(vč. nahrávání instumentů)

FL Studio 12 Signature Bundle

Nejvyšší verze s množstvím

pluginů navíc

Vytisknout