Recenze AiAiAi TMA-1 DJ

Autor: David Šmerda (9.10.13)

 

Když mi AiAiAi TMA-1 DJ poprvé dorazily na můj stůl, začal jsem řešit hned první otázku: “Jak vůbec vyslovovat jejich název?”. Obrátil jsem tedy pozornost na samotnou dánskou společnost a začal zjišťovat všechny informace ještě předtím, než jsem sluchátka vůbec rozbalil. Firma AiAiAi vznikla roku 2005 v Kodani a její produkty se vyznačují minimalistických designem, stejně tak jako kvalitním zpracováním. Je vidět, že mají stejné nadšení do práce jako my v Profi :-)

Rozbalení

To, že design a marketing jdou ruku v ruce ale neznamená, že právě držím dobře znějící produkt. Na zvuk jsem byl velmi zvědavý a pouštím se tedy do rozbalování krabice, která je mimochodem velmi elegantně řešena. Sluchátka v ní jsou nádherně uložena do molitanové akustické výplně těsně pod průhlednou folií, která je situována po odklopení horní strany krabice.

Pojďme mrknout na dno krabičky. Ve spodní části vidím zakroucený sluchátkový kabel, přepravní tkaný obal, pár náhradních náušníků a také návod k použití.

V dnešní době panuje na trhu taková tradice, že sluchátka nad 4 000,- Kč by měla splňovat náročnější požadavky uživatelů. Už od samotného obalu až po přiložené příslušenství mohu potvrdit, že v tomto případě tomu zatím tak opravdu je.

Minimal sám o sobě

Samotným TMA-1 perfetkně vyhovuje role DJ sluchátek. Velkým plusem je, že jsou na první pohled stavěna jako odolná, tím jsou vhodná i pro nešetrné zacházení a jejich konstrukce působí přinejmenším trvanlivě. Na první pohled chybí obří etiketa výrobce nebo jiné dobře viditelné značení. TMA-1 jsou řekl bych natolik unikátní, že okázalé otisky nebo nálepky nejsou třeba. Jako celek působí velmi minimalisticky.

Sluchátka jsou sama o sobě matná, zcela černá. Jsou opatřena stejným druhem protiskluzové textury, která současně působí robustně a elegantně. Zdájí se být také odolná vůči otiskům prstů a poškrábání.

Náušníky jsou příjemně měkké, poddajné a velmi dobře vypolstrované. Jejich výměna je naprosto snadná. Přesně na toto kritérium v AiAiAi při navrhování mysleli. Nikdo nechce sluchátka, která je třeba při častém používání a následných oděrcích náušníku poslat do servisu.

Obě sluchátka jsou propojena stočenou šňůrou a opouzdřená stejným materiálem, který byl použit na celou konstrukci sluchátek. Uvnitř každého ušního chrániče je 40mm driver, který by měl být dost velký na to, aby vytvořil podstatný akustický tlak.

Hlavový most nebo sluchátkový oblouk, chcete-li, není vypolstrován. Ostaní výrobci se snaží tuto mnohdy nevzhlednou část sluchátek různě zamaskovat. TMA-1 opět překvapili a jsou toho přesným opakem. Elegantně vyřešený most bez jakéhokoli polstrování. Zde může vznikat problém při dlouhém nošení. Není polstr = není pohodlí.

Od sluchátek vede kroucený asi 1,5m dlouhý kabel, který je na jednom konci zakončen klasickým pozlaceným 3,5mm jackem se šroubovací rekukcí na jack 6,3. Na opačném konci je pak také 3,5mm jack, který je chytře opatřen ochranou proti vytrhnutí kabelu. Pokud za kabel prudce škubnu, vyskočí jack ze sluchátek a nedojde tak k jejich poškození. Tuto funkci ocení hlavně DJové při živém hraní.

Dříve vyráběné limitované edice Fool's Gold a Beatport

 

Poprvé na hlavě

Držím je v ruce a hlavou mi prochází myšlenka: ”Jo, to by mohlo být ono.” Sám jsem totiž už asi 7 let uživatelem sluchátek společnosti Sennheiser a to modelu HD25. Marně jsem čekal na náhradu, až do dneška.

Po neustálém prohlížení a zkoumání jsem sluchátka zapojil k mixážnímu pultu a poprvé nasadil hrající na hlavu. Hned mi problesklo hlavou “Výborně sedí, mají ideální hmotnost i přítlak na ucho, ale co zvuk?

Testoval jsem tváří tvář modelům Technics RP-DJ1210, Reloop RP-30 a Allen & Heath Xone XD2:53. Sluchátka AiAiAi hrála přesně tak, jak jsem očekával. Silné basy, příjemné středy a čisté výšky. Žádný “uhuhlaný” zvuk ani hi-fi přikreslení. Překvapilo mě velké rozlišení vysokých frekvencí při velkých hlasitostech, které je podle mě klíčovým prvkem pro mixování v hlasitých podmínkách.

Poslouchal jsem hodiny, desítky různých skladeb a poté jsem musel říct: “WAU!.” Prostě mě překvapily a velmi mile.

Něco bych vytkl

Zatímco u  spousty sluchátek v této třídě, která jsou cílena na DJe, je možno mušli sklopit dolů nebo jinak natočit, u TMA-1 jsou nepohyblivé. Některým DJům to může vadit. Na druhou stranu to ale znamená, že jsou díky hlavovému mostu extrémně poddajná, velmi tvárná a lze je ohnout do mnoha poloh. To umožňuje přizpůsobení do správné polohy při poslechu jedním uchem. Sluchátka jsem různě ohýbal kolem krku i na hlavě a vždy se vrátila do původního tvaru.

Pro koho se hodí?

TMA-1 bych vřele doporučil všem DJům, kteří od sluchátek očekávají perfetkní zvuk, hrají v hlasitých podmínkách a potřebují, aby sluchátka při častém a mnohdy nešetrném používání něco vydržela.

Perfektní jsou také na naposlouchávání, výběr a přípravu tracků.

Za svoje peníze dostanete opravdu kvalitu, která je srovnatelná, ne-li lepší než konkurence všude okolo.

 

+ perfektní zvuk

+ svěží design

+ pevná a odolná konstrukce

+ zajímavá cena


- absence natáčení jedné z mušlí

- chybí polstr v hlavovém mostu

Objednej si TMA-1 DJ

Vytisknout