Ableton 10 aneb malé krůčky pro velký update.

Ableton se vytáhnul se svým updatem na Live 10!

Přímo z Berlína tady máme update na jeden z nejpouživanějších DAW programů a to Ableton Live. Řekněme z větší části plný menších updatů a vylepšení, za to pořádných. Nečekali jsme nic tak přelomového, co by převrátilo práci v Abletonu vzhůru nohama, ikdyž na začátku roku CEO Abletonu nastínil výrazný update interface pro konečného uživatele. Ke konci léta se začali objevovat první vlaštovky s infem a nyní už tedy můžeme oficiálně s kůží na trh.

V tomto článku se mrkneme spíše na takové sumárum našich postřehů respektive věcí, které bereme všemi deseti.

Začneme tedy s těmi menšími vylepšeními, díky kterým se Ableton dorovná v pár věcech Cubase nebo Logicu. Mluvíme o práci s více MIDI klipy zároveň. V Live 10 bude možné označit více klipů a posléze upravovat v jednom piano rollu, odlišené budou barevně a po kliknutí na jednu z not se ostatní z daného midi clipu aktivují pro práci a z dalších midi klipů se schovají do pozadí.

Zooming, jednoduše ano, rychlý zooming na označenou oblast přes klávesovou zkratku. Nebo, hurá po 4letech, zavedení zoomu přes scroll na myši nebo touchpad při držení shift / alt pro horizontální, vertikální apod. dle kombinací.

Group-Grouped-Tracks. Zní to divně? Má to však něco do sebe, bude možné seskupovat více channelů do groupy, ikdyž už jsou v groupě, takže takové subgroupy, což se mnoha uživatelům velice hodí do workflow. 

Note chasing. Pokud jste uživatel Abletonu, tak dlouhodobě znáte ten pain, kdy pracujete s akordy a tvoříte k nim top melodii. Vždy jste pro přehrátí akordu museli pouštět od samého začátku akordu, takže někdy až 2 bary. Tomu ej však konec – akordy se rozezní z kterékoliv pozice začnete přehrávat.

I/O Přejmenování. Také jste řešili, kolikátka číslo je ten mikrofon na kytaru ve vstupech? Šup do nastavení a pojmenovat dané vstupy na MicL MicR atd.

Vektorová grafika. Ano, dočkali jsme se i u Abletonu a vektor je v plné polní na všech ovládacích prvích a popiscích. 

Jednoduší práce v arrangementu. Jak? Jednak přes novou klávesovou zkratku "A" na zobrazení a skrytí automatizací, možnost vytvořit si jednotlivé automatizace přes "+" jako doteď je zachována. K automatizacím ještě dodatek a to funkce přetažení horizontálně jednoho bodu se zachováním hodnoty ppřes shift. Zároveň lze vytvořit automation bod v jakémkoliv místě klipu a né pouze na automation křivce. Fades rovnou z rohů daného klipu, nikoliv přes automatizace. Stretching přes shift a potažení kraje klipu jednoduše natáhneme a warpneme sample v jednom kroku. Klipy dostaly také update, jednak jsou jako celek a jednak práce s němi. Horní polovina slouží k přetahování, zatímco spodní polovina funguje na označování. Přes klávesové kombinace shift/alt lze doteď složitější tasky provést během jednoho tahu. Reverse přímo přes označení dané části a přes zkratku "R", jednoduše. Duplikace klipů na nový kanál. Příklad chci mít fill-in bicích na konci fráze s přidaným efektem navíc, označím část, přetáhnu na vytvoření nového kanálu a Ableton vykopíruje kompletně všechno nastavení i efekty pro daný kanál a nechá tam pouze označený loop. Loopy jsme již tedy nakousli, tak vypíchneme jednoduší klávesové zkratky pro looping a posléze zapnutí a vypnutí smyčky. 

Browsing a kolekce. Tagy kategorií dle svého uvážení. Rádi byste prostě uložili své nejčastěji používané pluginy do jedné záložky? Šup je na červený tag a rename. Samply beatů nějak k sobě? Zelený tag. A co takhle celé efektové chainy nastavení, dříve docela potřebný stromový systém v User library je nyní možno obejít a krásně otagovat. Značka ideál! 

Jedna z výborných featurek je nový Capture, který umožňuje vzít poslední nahrané pokusy, jamy, nástřely nápadů a uložit je jako nový klip i přes to, že jsme neměli zapnuté nahrávání natož play. Jednoduše něco se ti povede a chtěl bys to uložit, nedáš to jen tak znovu? Klikni a máš to uložené pro úpravu. To samé posléze pokud již do nahraného klipu chci něco přidat, podobně jako overdub rec.


Nové a vylepšené audio efekty. Z těch vylepšených se jedná zejména o spodní frekvenci na EQ Eight na 10Hz (z původních 30minimum) a vylepšený Utility o záporný gain do nekonečna a přepínač do mona po určitou frekvenci, ideální na master aka spodky mono! Z těch nových efektů tu máme Pedal, což je řekněme na třikrát vylepšený Abletonský Overdrive o mnohem lepší úpravu výsledného zvuku s 3 mody a ekvalizérem + switchem na přidání spodků přes SUB button - samozřejmostí je i dry/wet na parallel processing. Dalším kouskem je Drum Buss aneb takový plugin kombinující kompresor, saturator, transient shaper, overdrive a harmonizer. Z ukázek super přes svou jednoduchost! V neposlední řadě je to Echo aneb konečně pořádný delay plugin v Abletonu. Co si budem, Ableton hold postrádal složitější a propracovanější plugin na delay. Echo kombinuje několik digitálních i analogových generátorů a umožňuje krásný sound s jednoduchou vizualizací.


Dále tady máme nový sound generátor Wavetable. Řekněme, že Abletonový OperatorSerum mělo dítě a to vyrostlo do dospělosti. Určitě z ukázek kvalitnější kousek, než obyčejný Operator, takže proč ne!

MAX FOR LIVE. Známá ehm - platforma - pro tvorbu nových "zařízení, efektů, chainů, generátorů, čehokoliv" na práci s audiem nyní v plné polní už zaimplementována do instalačky Live Suite 10, takže žádná instalace a konfigurace navíc. Jednoduše vše v jednom a posléze stahování přes průzkumník v Ableton library, to samé pro dodatečné zvukové packy apod. Surround v Abletonu konečně na funkční bázi. Ableton zdá se vzal feedback za své a pro tvůrce audiovizuálních děl pro kina, divadla, trailery nebo film dává přímo zabudovaný Max For Live device na Surround panning. Jsme v očekávání na testování ať už třeba s Waves NX 3D Audiem na jakýchkoliv sluchátkách, o kterém jsme psali zde.


A co nového to přináší pro Push?

Berlínské digitální hardwarové dítě Abletonu - Push se také dočkal vylepšení, nový step sequencer i na akordy, midi clip editing a vyladěné zobrazování parametrů a dalších průběhů efektů přímo na obrazovkách. Geniální.Mno a na konec pořádný sumárum. Pokud máte půl hodinky času při chladném večeru, mrkněte na naprostý brief každé nové funkce pro Live 10 níže. Je i možné, že nějaké featurky se ještě objeví, jelikož stále jsme v beta fázi updatu, na pulty a ke stažení se Ableton 10 vydává v lednu příštího roku! 
Pro stávající uživatele Ableton 9 Standart je update na verzi Standart naplánován za 199$ a na vylepšenou Suite za 399$. Pro nové zájemce o Ableton je tu sleva 20% - více na Ableton.com
Vytisknout