Recenze Waves NX - 3D audio kdekoliv

 

Waves NX je produkt, který jednoduše vytvoří image prostorového zvuku ať už na pc, macu, v DAW nebo prostě v telefonu. Delší dobu testuji u filmů a jednoduše je to geniální. Co za tím hledat? Program simuluje 5.1 nebo 7.1 výstup a zároveň sleduje pohyb vaší hlavy v prostoru. Buďto přes web cameru nebo přes tzv. head tracker napárovaný bluetoothem k počítači nebo telefonu. 

Docela těžko se popisuje zkušenost, snad jen – představ si, že sedíš v kině nebo uprostřed obýváku s 5.1 systémem. Všechny ty zvuky umístěné v prostoru jednoduše slyšíš ve sluchátkách stejně. Já používám headtracker na otevřených studiových suchátkách a po roce občasného sledování filmů poprvé měním baterku. 

Vyzkoušej si na vlastní uši o co tu jde - https://www.waves.com/nx - buď v prohlížeči a nebo k tomu máš i 30dní zdarma demo verzi ke stažení. Samozřejmostí jsou zapojené sluchátka :D

Pro producenty? Ano. 

Původním záměrem vývoje tohoto 3D systému bylo použití pro sound engineery, kteří nyní můžou na sluchátkách udělat mix pro různé trailery, filmové scény nebo třeba nastupující hry s virtuální realitou.

 

Jak to funguje? Nechám to shrnout samotné vývojáře ve videu. 

 Na pořádný test doporučuji zaručeně no1 seriál Planet Earth II od BBC Earth ve 4K s Dolby Atmos zvukem - to je hotové audiovizuální porno v každém hodinovém díle.

Vytisknout