#4 Vybíráme mikrofon

V dalším díle ProfiDJ HELP se mrkneme na výběr toho správného mikrofonu. Pro začítečníky to totiž není vůbec lehká záležitost, mikrofonů je obroská spousta, dost z nich se mezi sebou liší pouze nepatrně cenou a je dobré vědět také něco o výrobcích. Sepsali jsme tedy takový mikrofonový FAQ a poradíme mezi jakými vybírat, ať už jsi DJ, potřebuješ mikrofon do studia, na moderování nebo nahrávaní Youtube videí.

QUICK TIP - Máme trochu pocit, že začínající DJové hlavně na klubových akcích nebo oslavách berou mikrofon jako svého nepřítele. Opak je pravdou a pokud se jej naučíte používat a zvolíte ten správný model, bude to jednoznačný level up pro vaše eventy :-)

Co je to vlastně mikrofon? (Trocha nudné teorie)

Mikrofony jsou zařízení pro přeměnu akustického (zvukového) signálu na signál elektrický. Liší se svou konstrukcí, principy snímání a dalšími vlastnostmi. Mikrofon, jakožto vstupní prvek záznamu, ve velké míře ovlivňuje výslednou kvalitu nahrávky. Pokud tedy chceme kvalitní nahrávku, měli bychom se vyhnout levným a nekvalitním mikrofonům a nebát se investovat i několik tisíc korun.

Proč ho potřebujeme?

Když nad tím přemýšlíme, asi neexistuje akce, kde by se mikrofon nehodil. I když chcete říct EDM hlášku "put your hands up", rapovat na Hip-Hop, chcete uvést párty nebo se představit na soukromé oslavě. Potřebujete také, aby vás mikrofon podržel, nevazbil a bylo vám dobře rozumět.

Druhou stránkou je studio. Spousta DJů dnes dělá sety v DAW softwarech (Ableton, Fruity Loops atd.), ale málokdo se v intru představí a svůj nový mix uvede - přemýšlejte o tom :-)

Jak se dělí mikrofony?

Teď pozor, velmi důležitá informace. Mikrofony se primárně dělí podle způsobu, jakým zpracují akustický signál a převedou ho na elektrický. Podívejme se na jednotlivé typy a jejich vlastnosti.

Dynamický mikrofon - Dynamické mikrofony jsou vhodné na otevřená vystoupení, hudební produkce či pro snímání jiných hlasitějších zvuků.

Kondenzátorový mikrofon - Používá se zejména pro nahrávání hudebních nástrojů, zpěvu či jiné studiové účely. Nevýhodou je potřeba napájení samotného mikrofonu (9V akumulátor či externí tzv. phantomové napájení), což může být naopak vnímáno jako výhoda pro využití v terénu (mikrofon má vlastní napájení a neubírá energii z baterie diktafonu apod.).

Typy mikrofonů podle připojení nebo operačního systému:

USB mikrofon - Je mikrofon, který je připraven pro zapojení do USB. Je to sasi nejmodernější typ mikrofonu, který pro svoji funkci nepotřebuje předzesilovač ani další hardware, stačí zapojit do počítače a začít nahrávat - USB má vážně každý.

Mikrofon pro iOS - Jsou speciálním typem mikrofonů, které přímo na sobě mají Lightning konektor nebo jsou opatřeny takovýmto kabelem. Stejně jako u USB mikrofonů je zapojení a nastavení velmi jednoduché. Pro DJe ale nemají moc využití, tedy pokud nenahráváte reportáže či například tutoriály přímo ze studia.

Podle druhu přenosu signálu dělíme dále mikrofony na drátové a bezdrátové. Bezdrátové varianty se sestávají z přijímače a vysílače, který je na určitou vzdálenost schopen zachytit signál od vysílače.

Kdo vyrábí nejlepší mikrofony?

Nebudeme se složitě rozepisovat. Díky dekádám zkušeností a velké spoustě spokojených uživatelů - Shure, Sennheiser, Audix, AKG

A tyhle doporučujeme

Pro DJe do klubů:

Drátové:

Shure SV200

Nejlevnější

Sennheiser e 835-S

Poměr cena/výkon

Shure SM58SE

Standard

Bezdrátové:

 

AKG WMS40 Mini Vocal Set

Nejlevnější

 

Sennheiser XSw 35

Poměr cena/výkon

 

Shure GLXD24E/SM58

Standard

Pro producenty do jejich studií:

 

Apex 435B

Nejlevnější

 

Marantz PRO MPM1000

Poměr cena/výkon

 

Rode NT1-A

Standard

Pro Youtubery a jejich videa:

 

Superlux E205U

Nejlevnější

 

M-Audio Vocal Studio

Poměr cena/výkon

 

Rode NT-USB

Standard

Vytisknout