FL Studio Český Tutorial #8 - Aranžování tracku část 2

Obrácený reverb

Tento trik je velmi populární, zvuky vytvořené pomocí této techniky uslyšíte téměř v každém aktuálním tracku. Slouží pro vytvoření jednoduchého nájezdového fx a k vyhlazení přechodů mezi jednotlivými částmi vašeho tracku. Jednoduše si vezmete zvuk, ze kterého chcete tohle fx vytvořit (většinou první tón, nebo první akord). Poté na kanál na mixu přidáte reverb. Tento reverb trochu ‘’přeženete” (dáte jej téměř na plno) a nastavíme mu dlouhou odezvu (např 6-12 vteřin).

Následně si označíme část tracku, kterou budeme chtít renderovat (musíme označit část, ve které hraje dozvuk tohoto reverbu) a vyexportujeme do .wav nebo .mp3. Tuhle zvukovou stopu pak vložíme zpátky do projektu a pustíme jej pozpátku (reverse), a pomocí IN a OUT nebo automatizací nakreslíme průběh hlasitosti.

Takhle vytvořené fx pak můžeme vložit například před zvuk, ze kterého jsme jej vytvořili, ale třeba i kamkoliv jinam, kde se nám bude hodit. Většinou si u svých skladeb vytvořím tohle FX téměř z každého zvuku, a různě je pak zkouším kombinovat a vyměňovat podle toho, jak se mi které kde líbí.

1.krok – vybereme zvuk

2.krok – použijeme první tón nebo akord

3.krok – nastavíme dlouhý a výrazný reverb

4.krok – označíme část tracku, kterou budeme renderovat

5.krok - vyexportovaný zvuk vložíme do projektu a pustíme jej pozpátku (reverse)

Vyplnění mezer pomocí reverbu

Reverb můžeme také využít pro zaplnění prázdných míst ve vašem tracku. Stačí jej nastavit na zvuk, který v daném místě hraje a pomocí automatizace postupně přidávat dlouhý reverb. Automatizaci v našem tracku vytvoříme jednoduše pravým kliknutím na kolečko u reverbu na mixu.

Tento trik v této mezeře vytvoří ‘‘nádech” takže část, která následuje, se bude zdát trochu lépe napojená a energičtější.

Nahrazení části melodie jiným nástrojem

Tento trik je velmi jednoduchý a efektivní pro oživení vašeho tracku. Spočívá v nahrazení některé části vaší melodie jiným zvukem.

Před nahrazením

Po nahrazení

Tyto náhradní synthy můžete opět aplikovat v jakékoliv části vašeho tracku, když se vám podaří najít zajímavou kombinaci zvuků, které spolu fungují, máte vyhráno :-)

Ruchové samply

Dalším jednoduchým trikem, jak posunout vaše tracky ještě o level výš je chytré použití ruchových samplů. Pokud děláte například letní track, můžete použít zvuky moře, nebo přístavu atd. pro navození atmosféry. Chytré použití těchto samplů může vašemu tracku opravdu hodně pomoci.

TIP: Několik těchto ruchových samplů můžete najít například v druhé ‘‘samplebance‘‘ od KSHMR nebo také například na stránce freesound.org.

A teď tohle všechno na videu:

Doporučuji zakoupit jednu z verzí FL Studia:

FL Studio 12 Fruity Edition

Základní verze

(bez možnosti nahrávání instrumentů)

FL Studio 12 Producer Edition

Střední verze se všemi funkcemi

(vč. nahrávání instumentů)

FL Studio 12 Signature Bundle

Nejvyšší verze s množstvím

pluginů navíc

Vytisknout