ProfiDJ v Dobrém ránu na ČT2

Když nám v Profi zazvonil telefon a ozvala se z druhé strany Česká Televize, nijak nás to nevzrušovalo. Často jim vypracováváme nabídky a posíláme techniku. Tentokrát znělo ale pár otázek jinak: "Přijali byste pozvání do našeho pořadu Dobré Ráno a přišli nám řici více o DJingu a vašem kurzu?".

Pravda, nechali jsme si chvilku na rozmyšlenou, ale jak se tak známe... "Challenge accepted" byla jediným východiskem :-D Potvrdili jsme.

Tento pořad se vysílá každé ráno na ČT2 mezi 6:00 a 8:30, dost jsme si přivstali, abychom stihli vše odnosit a ve studiu televize zapojit.

O co šlo a jak to probíhalo?

Spolu ve studiu jsme se potkali s legendárním brněnským DJem Jidnrou Eliášem a beatboxerem En.dru. Náš ukol byl ve zkratce říct něco k aktuální podobě DJingu, pokusit se naučit jednoho z moderátorů mixovat, sami si chvíli zahrát a říct pár slov k našemu DJ kurzu, ve kterém učíme mixovat nejen začátečníky. Na tohle všechno jsme měli jen něco přes 15 minut. Jak jsme odpověděli na položené otázky?

Jak se liší DJ dnes od toho před 15ti, 20ti lety?

V prvé řadě se liší hudebními nosiči. Aktuální DJové už příliš nenosí do klubu vinylové desky a díky dnešním moderním technologiím postačí USB klíč a sluchátka. DJ technika už je totiž v drtivé většině klubů na stálo.

Zůstává práce DJe celou dobu stejná nebo se vyvijí a o čem je DJing v roce 2018?

Vyvijí se, už to není jen o přemixovávání písníček. Výrobci techniky přichází neustále s novinkami a DJ dnes může do svého mixu zařadit klidně syntezátory nebo jiné podobné mašinky, díky kterým může svůj set DJ obzvláštnit. Na druhou stranu i s úplně novou technikou se dá hrát pěkně po staru.

Je rozdíl mezi klubem a diskotékou?

Na diskotéce chtějí slyšet lidé známe songy, chtějí i hrát na přání. V klubu se více spoléhá na DJe, hrají se méně známé tracky, které třeba nejsou vedeny v žebříčcích hitparád. Do klubu chodí lidé spíše na DJe, na diskotéku se chodí prostě normálně bavit.

Existují nějaké kategorie DJů?

Dalo by se říct, že ano. Nechceme ale nikoho škatulkovat. Rozeznáváme však klubové/diskotékové DJe, kteří hrají v klubech, dále pak svatební/mobilní DJe, kteří svůj hudební styl přizpůsobují danému publiku na soukromé akci či svatbě (hrají jak pro děti, tak staré babičky) a tak trochu bokem stojí samostatná kategorie DJů - hip hop/scratch DJové, kteří ke hraní používají vytříbenou techniku a hrají tzv. rutiny.

Z čeho všeho se skládá DJ pult?

Primárně z dvou přehrávačů a vlastního mixážního pultu. Jak jeho název napovídá, mixážní pult slouží k mixování zdrojů audio signálu z přehrávačů. Je rozdělen na jednotlivé kanály, obsahuje například i efekty a právě každý z kanálů má fader (šavli), díky které DJ zesiluje a zeslabuje hlasitost přehrávaných písníček a dělá tak přechod.

V čem je dobré mít odposlech a co mají DJové v těch sluchátkách za hudbu?

Odposlech a sluchátka jsou essential vybavením DJe. Jen málokde je bez těchto kousků techniky možné mixovat. Zvuk v klubu je totiž často zpožděný kvůli klubovým reproboxům, které mohou být umístěny poměrně daleko od DJe. A protože se zvuk šíří rychlostí něco přes 1km/s, zpoždění může mít hodnotu pár desítek milisekund. A to DJ prostě pozná. Proto musí mít DJ na hlavě sluchátka, kterými připoslouchává a připravuje track na přehrávači, který není puštěn do klubu a odposlech, který je napojen do mixážního pultu a hraje to, na co se právě hýbe taneční parket. Díky tomu DJ přesně slyší, co hraje v klubu bez zpoždění a dokáže přesně připravit připoslouchávaný track.

Jak sladit rychlost obou DJ přehrávačů?

K tomu slouží pitch fader. Ten dokáže měnit hodnotu BPM (Beat Per Minute) neboli rychlost přehrávaného tracku. Mění ji v absolutním čase, to znamená, že hodnota nastavená na pitch faderu se promítá do rychlosti přehrávání trvale, dokud s ním zase nehýbneme. Druhou fíčurkou, díky které je DJ schopen srovnat do zákrytu beaty obou skladeb je jog, jehož okraj slouží k úpravě rychlosti v relativním čase (říká se tomu nudge). Zrychlujeme tedy a zpomalujeme track pouze tehdy, dokud s jogem otáčíme. Jakmile přestaneme, rychlost přehrávání se vráti na hodnotu, která je nastavená na pitch faderu.

Je DJ muzikant?

Může a nemusí být. Pokud je DJ muzikant, zřejmě nezahraje falešný přechod. Každý song je složený v určité hudební tónině a ty na sebe navazují. DJ, který má hudební sluch to pozná, ten který nemá sluch se musí spolehnout na display přehrávače, který mu dnes tóninu umí ukázat.

Jak šlo moderátorům DJování, jaký set jsme předvedli my a vůbec

celý záznam z pořadu si můžete prohlédnout níže.

Vytisknout