Recenze NI Kontrol S8 od Romana

Autor: Roman Hanel, DJ Romanie

Zdravím všechny hudbou posedlé. Po delší době je zde opět recenze ve spolupráci s Profi-DJ.cz. Tentokrát to bude na “flagship” od německé firmy Native Instruments, Traktor Kontrol S8.

Začneme tedy trochu o kontroleru. Naprostá špička! Je to hardware pro program Traktor Scratch Pro 2 (součástí balení), který je taky z dílen německého gigantu, takže souznění naprosto bravůrní. Jakmile se podíváme na přístroj po vybalení, je cvičenému oku docela jasné, z čeho konzole vychází. Je to spojení 4-kanálového mixážního pultu a spojením NI Kontrol F1 a X1 MK2. Spojuje všechny výhody, ovládací prvky a rozvržení. Jednoznačně ovšem zaujmou dva plnobarevné displaye, které jsou naprosto fenomenální a mnohem větší, než se na obrázku zdají.

Sekce decků

Tyto části vlajkové lodi se vyznačují displayi, které zobrazují veškeré potřebné informace. Jak track waveform, tak BMP, key lock, ovládací prvky FX efektů (nahoře), efekty samplů (dole), track list atd. Nad obrazovkami jsou prvky pro efektování, pod nimi knoby na Filter pro jednotlivé samply a tlačítka “ON” pro jejich zapnutí. Následuje část známá z F1, jen je zde pouze 8 padů. Dále je touchstrip, ovládající jak tempo, tak i seek position.

Po boku deck sekce je (shora) knob “Broswer”, pro vyhledávání v playlistech nebo na disku, tlačítka “Capture” a “Edit” pro uložení loopu do remix decku a pro úpravu beatgridu písničky. Unikátní je knob pro “Loop”, funguje perfektně a naznačuje beaty. Další tlačítka jsou potom klasické “Hotcue”, ”Loop”, ”Freeze” a “Remix”. Button s názvem “Flux” funguje stejně jako oblíbený Slip Mode a tlačítko “Deck” přepíná mezi dvěma decky (Track&Track, Track&Remix, Remix&Track nebo Remix&Remix).

Čtyrkanálový mixák

Tady se také chvíli zastavíme, jelikož kontroler má sám o sobě implementovanou funkci DVS. Tato střední část se dá použít jako samostatný mixák a jako třešnička na dortu jsou vyměnitelné VŠECHNY fadery jednoduchou manipulací!

Rozložení je klasické. Bassy, středy a výšky, vedle každého kanálu LED indikace vybuzení a Lo&Hi pass filter, už i s vypínačem (pochválen buď vypínač). Nad každým kanálem jsou tlačítka, ze které strany má kanál být efektován, tlačítka s logem Traktoru a klasický Gain.

Tlačítka s logem, to je zajímavé. Slouží k tomu, aby mixážní pult, potažmo program věděl, zda se chystáte hrát jako DVS, nebo poštět přímo vinyl se songem.

V prostřední části je main hlasitost, pod ní jsou tlačítka pro dva mikrofony, které jsou primárně přiřazeny kanálu “C” a “D”. Ovšem vše je variabilní a dá se změnit z “C” na “A” a obdobně i na druhé straně. Najdeme zde i tlačitka na Snap a Quantize. Nechybí knob na booth, hlasitost odposlechů, Tempo knob pro ovládání globálního BPM a samozřejmě CUE hlasitost a mixing.

Vstupy a výstupy

Kontroler disponuje čtyřmi vstupy jak line, tak phono a dvěma mikrofoními vstupy. Výstupy jsou zprostředkovány CINCH a (konečně i) XLR master, pro Booth je zde dvojice jacků 6,3mm. V přední části to jsou výstupy na sluchátka jak velký, tak i malý jack.

Závěrem

Vlastněním tohoto obrovského počinu od Native Instruments určitě vysoupíte z řady stereotypů. Pro mě je to velmi kreativní nástroj, se kterým si s hudbou doslova “hrajete” a to vše “live”. Samplujete písničku, upravujete beatgrid, tempo, key nebo-li tóninu, remixujete, zkrátka vše! Jog kola absolutně nechybí, NI zamýšleli kontroler s tím, že si k němu připojíte buď gramofony neco CDJ s timecode.   

Pro mě je kontroler naprostou dokonalostí, která hardwarově kopíruje stále oblíbenější program Traktor Scratch Pro 2. Přechod z konkurenčních programů není jednoduchý, ale je HRAVÝ!

Na závěr ještě jednou, display je počin samotného velkého Nativu!

Vytisknout