#5 Vybíráme DJ MIDI kontroler podle softwaru

DJ? Začátečník? Hledáš svůj první gear? Zřejmě padne výběr na některý z DJ MIDI kontrolerů, protože jsou cenově při zemi a nabízí v kombinaci s dodávanými softwary super funkce. Jak a podle čeho ale vybrat?

Když jsme se vás ptali, jak vybíráte první techniku, dost z vás nám napsalo, že podle toho, jak se vám líbí, jaká jste na ni viděli videa nebo co všechno umí. Ta poslední část předchozí věty jak tak trochu chyták od samotných výrobců. Jednoduše... Dnes jsou v průmyslu celkem 4 velké značky DJ softwarů, které se dodávají s MIDI kontrolery: Serato, Traktor, Rekordbox DJ a Virtual DJ. Tyto DJ softwary jsou dodávány k 99% DJ MIDI kontrolerů, kterých máme jen na našem webu přes 60.

60 MIDI kontrolerů, 4 softwary

Serato, Traktor nebo třeba Rekordbox se od sebe liší, v hlubším porovnání, jen velmi nepatrně (když zapomenem na design). Každý z nich má sice některé funkce navíc nebo jsou jinak zpracované, ve výsledku ale všechny fungují úplně stejně. Jejich přednosti si rozebereme za chvilku. Tím, že existuje 60 zařízení, ale jen 4 softwary, které jsou k nim dodávány znamená, že se vlastně samotná zařízení, pokud vezmete ta, která jsou určena jen pro jeden druh softwaru, od sebe tolik lišit nemohou. To je ten zakopaný pes.

Ve skutečnosti sledujeme na Youtube velké množství performance videí na základních MIDI kontrolerech a každé video ukazuje trošku něco jiného. To ale neznamená, že jiný model MIDI kontroleru by to samé také nezvládl, pokud je dodávaný se stejným softwarem.

Stejný software + rozdílný hardware = stejné funkce

Teď konkrétní případ. DDJ-SB2 má na svém těle možnost uložení 4 Hot Cue bodů. Mixtrack PRO III to samé. A oba jsou dodávány se softwarem Serato DJ Intro. DDJ-SB2 má hned nad fadery Filter (který funguje softwarově), voalá a Mixtrack PRO III ho má také a zní úplně stejně. Vezměme něco více profi. Traktor Kontrol S8 podporuje formát STEMS (o kterém jsme psali tady), na jeho těle má 8 faderů pro ovládání hlasitostí STEMů. Levnější verze Traktor Kontrol S5 umí také ovládat STEMy, nemá sice fadery, ale přes klávesové zkratky na těle kontroleru se dá dobrat stejného výsledku. To proto, že oba kontrolery ovládají stejný software. A v softwaru se víc funkcí tím, že používáte odlišný MIDI kontroler, vykouzlit nedá :-)

Všechen hardware, je jen obrazem softwaru v našem počítači

Takže nemůžeme říci, že by drahý DDJ-SZ2 byl lepším MIDI kontrolerem než levnější DDJ-SX2 z pohledu funckí. Funkce jsou +- stejné, liší se zpravidla velikostí, rozložením prvků nebo materiály. A tento způsob uvažování o MIDI kontrolerech je potřeba brát v potaz, pokud MIDI kontroler vybíráte.

Teď uděláme takový best of výběr nejlevnějších DJ MIDI kontrolerů seřazených podle softwaru, se kterým jsou dodávány a přidáme pár slov o každém z nich.

Serato

Absolutní lídr v počtu podporovaných MIDI kontrolerů současnosti. Spolehlivý, nenárořný software, který je dodáván ve dvou verzích: Serato DJ Intro (ořezaná verze) a Serato DJ (plná profi verze). MIDI kontrolery s tímto softwarem fungují skvěle. Serato je hodně přehledné a snadno se instaluje, žádné složité autorizační klíče a registrace.

Nejlepší kontrolery pro Serato DJ Intro:

Nejlepší kontrolery pro Serato DJ:

Traktor

Sesazený král, který se stáhl do ústraní, aby (snad tento rok) mohl znovu povstat. Traktor je DJ software se zaměřením hlavně na klubové a undergroundové DJe. Umí skvěle synchronizovat, má spoustu nastavení a vychytávek. Na druhou stranu trpí na stabilitu a je o maličko náročnější na počítač než Serato + jeho instalování a následná registrace může dělat nováčkům problém.

Nejlepší kontrolery pro Traktor:

Rekordbox DJ

Nejnovější software z našeho výběru, který vyvijí přímo Pioneer DJ. Ten ho také dodává ke všem svým novým kontrolerům s písmenkem "R" v názvu. Je ze všech nejnáročnější na počítač, je tedy dobré mít lepší stroj. Na druhou stranu ho doporučujeme nejvíc. Nejen, že je od Pioneer DJ odladěný přímo na jejich MIDI kontrolery, ale dá se přepnout z módu "Performance" do "Export". To znamená, že DJ používá stále jednu knihovnu tracků, jeden software - ale vybírá si, jestli bude hrát z MIDI kontroleru, který má doma nebo svoji knihovnu exportuje na USB flash disk a v klubu bude hrát ze CDJ přehrávačů. Obrovská výhoda a plus je také to, že Pioneer do Rekordboxu hodně šlape a prakticky neustále ho vyvijí. Z tohoto důvodu je to náš favorit do dalších let.

Nejlepší kontrolery pro Rekordbox DJ:

Virtual DJ

Trochu zastaralý a méně používaný DJ software. Bez novějších funkcí, vychytávek a updatů. Funguje ale spolehlivě.

Nejlepší kontroler pro Virtual DJ:

 

Vytisknout