FL Studio Český Tutorial #1 - Seznamka s rozhraním

V dnešním článku se podíváme na úplné základy FL Studia, přesněji na jeho rozhraní. Pro ty z vás, kteří jste dnes zapnuli FL Studio poprvé a připadá vám program jako palubní deska raketoplánu, nebojte se, už brzy se naučíte ‘’létat’’ :-)

Co kde najdeme?

Základní panel

Je vám určitě povědomý z jiných programů a nejspíše vás zde nic nepřekvapí. Z tohoto panelu budete nejčastěji používat položky:

FILE - kde najdete operace typu otevření nového projektu, uložení projektu, načtení projektu, export, import a tak dále.

EDIT - krok vpřed, nebo krok vzad. Pokud jste se omylem překlikli můžete vaši operaci jednoduše vrátit o krok zpět nebo vpřed, doporučuji se naučit klávesové zkratky ctrl + alt + z pro krok zpátky a ctrl + z pro krok vpřed - ušetří to dost času.

ADD, PATTERN, VIEW - přes tyhle položky můžete přidat různé pluginy, patterny anebo otevírat a zavírat okna (já osobně tohle dělám trochu jinak, v FL Studiu se několik operací dá dělat více způsoby a tohle je přesně ten případ - později si ukážeme :-)

OPTIONS a TOOLS - Nastavení zvukové karty, programu, projektu a tak dále.

V této sekci nastavujeme celkovou hlasitost vašeho tracku, tlačítko play slouží pro přehrávání vašeho tracku (v praxi budete používat místo tohoto tlačítka spíše mezerník) anebo zde můžeme nastavit BPM.

Tohle je samotné srdce programu, ve kterém se budete přepínat mezi jednotlivými sekcemi projektu.

  1. Playlist (sekce ve které budeme song dávat dohromady (kompozice))
  2. Channel (nebo také Pattern) V této sekci budeme tvořit jednotlivé části tracku jako například různé smyčky, nebo zvuky s melodiemi
  3. Piano Roll – v této sekci budeme tvořit melodie
  4. Mixer – v této sekci se snažíme všechno vytvořené smíchat a zlepšit zvukově na maximum
  5. Open Project – Usnadňuje přepínání mezi patterny (musím se přiznat, že jsem tohle tlačítko snad nikdy ještě nepoužil)
  6. Open Plugin – Funkce pro vkládání pluginů (tohle také dělám jinak, ukážeme si)
  7. BPM Tap – pokud si nejste jistí, kolik má určitý sample nebo track bpm, tahle funkce vám ho pomůže změřit

V levém sloupci naleznete ‘’browser’’, neboli průzkumník souborů. Nejpoužívanější položkou pro vás bude složka Packs, ve které naleznete všechny vaše samply. Všechny samply, které si koupíte, stáhnete nebo nějak seženete, dostanete do této složky jednoduše nakopírováním do složky Packs tam, kde máte Fl Studio nainstalované (standartně C:/Program FIles/Fl Studio/Data/Patches/Packs)

V průzkumníku najdete také vaše uložené ‘’presety‘‘ pro jednotlivé kanály na mixu případně celkovou databázi vašich pluginů.

A teď tohle všechno na videu:

 

Doporučuji zakoupit jednu z verzí FL Studia:

FL Studio 12 Fruity Edition

Základní verze

(bez možnosti nahrávání instrumentů)

FL Studio 12 Producer Edition

Střední verze se všemi funkcemi

(vč. nahrávání instumentů)

FL Studio 12 Signature Bundle

Nejvyšší verze s množstvím

pluginů navíc

Vytisknout