FL Studio Český Tutorial #2 - Tvorba melodie

Tvorba melodie

Jasně existuje spoustu způsobů jak začít váš track, někomu vyhovuje nejprve udělat drop, někomu zase breakdown – mě osobně nejvíce vyhovuje si celý track připravit a zahrát na pianu – potom zapojím trochu fantazie a představím si, jak bych zhruba chtěl, aby můj track zněl. V FL studiu pro tvorbu melodií slouží ‘’piano roll‘‘, který je velmi dobře zpracovaný, jednoduchý a velmi intuitivní.

V hlavním poli můžete vidět ‘’nakreslenou’’ melodii z tracku, který jsem speciálně vytvořil pro účely těchto návodu (můžete slyšet ve videu). Melodie do piano rollu můžete jednoduše ‘’kreslit’’ kliknutím myši, poté už jen nastavíte délku jednotlivého tónu a případně jeho hlasitost. Hlasitost jednotlivých tónů je důležitá především pokud tvoříte melodii pro nějaký opravdový nástroj (např. piano) Když nastavíte každému tónu trochu jinou hlasitost, piano bude znít opravdověji.(Když hraje skutečný pianista na piano, nikdy se mu nepodaří zahrát všechny tóny stejně hlasitě, tímto postupem víceméně imitujeme to, jak by na piano či jiný nástroj hrál člověk.)

Na horní liště můžete vidět několik funkcí, z nichž určitě stojí za zmínku u ‘’šipky‘‘ položka stamp – je to výborná funkce obzvláště pro ty z vás, kdo příliš neznáte hudební teorii. Jednoduše si vyberete některý z akordů, a pokud kliknete na pole, kam se vkládá melodie, místo tónu se vám vytvoří akord dle vašeho výběru.

Za zmínku také stojí grid (ikonka magnet), kterým si můžete nastavit, jak citlivé bude vaše pole, kam se vkládají melodie. Já jej většinou mám uzamčený na ¼ beatu a nebo ¼ kroku a jen občas si ho odemykám, abych mohl délku některých tónů, či jejich umístění nastavit detailněji.

Užitečné klávesové zkratky

Myslím si, že pár zkratek nebudou znát i někteří pokročilejší producenti, protože já jsem některé objevil až po několika letech a musím říct, že mi změnily život :-D

- Ctrl + A – označení celé vaší melodie
- Ctrl + Šipka nahoru/dolů – posunutí melodie o oktávu nahoru/dolů
- Shift + šipka nahoru/dolů – posunutí melodie o půl tónu nahoru/dolů
- Ctrl + scroll nahoru/ dolů – přiblížení, oddálení pole
- Shift + scroll nahoru/ dolů – jemné posouvání posledního tónu doleva nebo doprava
- Alt + V – zobrazení ‘’Ghost channels‘‘ – pokud na patternu máte více melodí, můžete si je zobrazit nebo skrýt na pozadí vaší nové melodie (někdy to bývá hodně užitečné)
- Alt + U – Chop – pokud chcete například nastavit basu podle nějaké rytmiky (např. 1/16) nemusíte jí ‘’kreslit‘‘ 16x – stačí udělat jeden dlouhý tón a přes chop si ji ‘’nasekáte’’ jak potřebujete.
- Alt + Q – Quantize – pokud jsou vaše tóny vloženy mírně mimo rytmus, můžete si je pomocí quantize jednoduše zarovnat
- S – Slide nota – pokud chcete, aby vaše melodie v některém místě ‘’sklouznula’’ můžete si umístit ‘’slide’’ tón (bohužel u každého vst pluginu se ‘’sklouzávání’’ dělá trochu jinak, takže ne vždy to bude takhle fungovat)
- C – Cut – velmi užitečná funkce, pomocí které si můžete vaše jednotlivé tóny ‘’krájet‘‘

A teď tohle všechno na videu:

 

Doporučuji zakoupit jednu z verzí FL Studia:

FL Studio 12 Fruity Edition

Základní verze

(bez možnosti nahrávání instrumentů)

FL Studio 12 Producer Edition

Střední verze se všemi funkcemi

(vč. nahrávání instumentů)

FL Studio 12 Signature Bundle

Nejvyšší verze s množstvím

pluginů navíc

Vytisknout