FL Studio Český Tutorial - Jak udělat track v DON DIABLO stylu?

Miliony fanoušků po celém světě, skvělá show a nespočet skvělých tracků – ano, tušíte správně, řeč je o Donu Diablovi. Myslím, že tohohle frajera není nutné více představovat, věřím, že každý z vás určitě alespoň jeden track od něj zná.

Don Diablo je inspirací pro mnoho producentů a právě v dnešním díle se spolu podíváme podrobněji právě na jeho hudbu z producentského hlediska. Co vše Don Diabla natolik odlišuje od ostatních producentů a co využívá pro produkci svých tracků?

Drums

Don Diablo používá ve svých tracích velmi jednoduchý kick – clap pattern. V téměř každém jeho tracku uslyšíte stejný kick s tlesknutím na druhé době. V jeho tracích velmi často také uslyšíte “oldschoolové” hi-hats a shakers, které můžete najít například ve starších vengeance sample-bankách, případně si tyto hi-hat loops můžete vytvořit ze zvuků ze sample-banky od KSHMR. Velmi často také svoje tracky aranžuje vynecháním prvního kicku, případně různě zdvojené kopáky, které dodávají jeho trackům ‘’houseový’’ feeling. 

Piano a organ

V mnoha jeho tracích uslyšíte piano nebo organ. Don Diablo zveřejnil na svém twitteru, že velké množství zvuků, které používá ve svých tracích, pochází ze známého Korg M1 syntezátoru, zejména piano a organ (zvuk, který znáte například z tracku Robin S – Show Me Love). Já bohužel tenhle synťák doma nemám, nicméně velmi podobně zní plugin FL Keys, který najdete přímo mezi základními pluginy FL Studia. Co se týče organu, velmi dobře se dá vytvořit například pomocí pluginu Serum

Serum

Velmi oblíbený plugin Dona Diabla – Serum vst. Plugin z dílny Xfer, za kterou stojí dobrý kamarád Deadmau5e – Steve Duda. Don Diablo používá tento plugin zejména pro vytváření jeho typických ‘’future bass‘‘ synthů pro doplnění dropu. Také pro vytváření basové linky a zajímavých leadů. Tento plugin kombinuje klasické oscilátory s libovolně modifikovatelnou křivkou s možností vkládání samplů, takže množství originálních a nových zvuků, které pomocí tohoto pluginu můžete vytvořit je téměř neomezené. Serum je dostupné za 189$ tady.  Popřípadě za 10$ měsíčně na Splice.

Vokálové leady

Velmi originální je Don Diablo díky vytváření zvuků z různých částí vokálů. Tyto zvuky uslyšíte téměř v každém jeho tracku – postupů, jak vytvořit tyto vokálové zvuky je hned několik. 

1. Můžete použít vlastní hlas. Stačí si vzít mikrofon a zazpívat dlouze například á, é, í, ó atd. Tyto jednotlivé tóny si poté vystřihnete, vložíte do sampléru, vytvoříte melodii a následně naefektujete.

2. Můžete si stáhnout libovolný dostupný vokál, většinou je na internetu naleznete pod označením “Acapella” (například od Rihanny, Adele, Ed Sheerana atd.) Z těchto vokálů si poté vystřihnete dlouhé tóny, vložíte do sampleru, vytvoříte melodii a přidáte efekty.

3. Třetí a zároveň nejjednodušším způsobem je stažení sample-banek, které podobné samply už obsahují. Spoustu vokálových one-shotů naleznete například i v KSHMR Sounds vol 2. 

 

Fx a aranže

Co se týče FX, Don Diablo využívá velmi klasické white-noise risery, exhausty, které najdete téměř v každé sample-bance. Pro aranžování svých tracků využívá mnoho zvuků a samplů z oldschoolových houseových skladeb. Velmi často také v jeho tracích uslyšíte různé vokálové výkřiky (shouts, chants) a hlášky na vyplnění mezer.

A teď tohle všechno na videu:

Doporučuji zakoupit jednu z verzí FL Studia:

FL Studio 12 Fruity Edition

Základní verze

(bez možnosti nahrávání instrumentů)

FL Studio 12 Producer Edition

Střední verze se všemi funkcemi

(vč. nahrávání instumentů)

FL Studio 12 Signature Bundle

Nejvyšší verze s množstvím

pluginů navíc

Vytisknout