Harmonické mixování. Jak na to?

Harmonické mixování? Možná sis všiml u svého oblíbeného DJe, že jeho set zněl líp než ostatních a přitom výběr tracků byl stejný jak u jiných. DJ totiž využil harmonického mixu, díky kterému set zněl plynule a dost možná také vygradovaně.

K harmonickému mixu ti pomůže Mixed In Key - program, který analyzuje skladby a sděluje ti, v jaké tónině jsou. Slouží k posunutí tvého mixu na úplně jiný level. Umožňuje ti plynulé přechody mezi různými hudebními styly. Program neslouží jen pro mixování, ale dá se využít i při tvorbě mash upů a editů.

 

Mixed in key využívá takzvané Camelot Easymix Wheel. Představme si „kolo“ jako hodiny, můžeme se pohybovat vždy +1 hodina nebo -1 hodina. Pohybujeme se po vnitřním „kruhu“ nebo po vnějším. Příklad: máme skladbu v tónině 6A, tak můžeme navázat: 6A, 5A, 7A a pro speciální efekt či pro přechod mezi vnitřním a vnějším kruhem můžeme navázat 6B.

 

Mixed in key je uživatelsky velmi příjemný program s jednoduchým ovládáním. Jen přetáhneš píseň do programu a vše potřebné už program udělá za tebe, poté stačí pouze vyexportovat. Setkali jsme se i s tím, že program neurčil tóninu správně, proto doporučujeme, pokud se ti tónina nezdá, tak zkontrolovat tóninu třeba s Beatportem nebo Rekordboxem.

Jak přidat soubor a analyzovat tóninu?

Jednoduše buď klikneš na Add Files... nebo můžeš importovat skladby přímo z iTunes kliknutím na ikonu Import from iTunes. Tónina se analyzuje automaticky.

Mixed In Key nabízí také možnost vložení názvu tóniny přímo do názvu tracku nebo do komentářů.

Pokud chceš, aby ti tóniny ladily s ostatními programy, tak klikni pravým na track, který je již analyzován a vybereš KEY SYSTEM.

Pro Rekordbox vybereš VIEW KEYS as FLAT.

Pro Beatport vybereš VIEW KEYS as SHARP.

Pokud jsme tě pořád nepřesvědčili o použití Mixed In Key, tak si poslechni set, tracky v setu jsou harmonicky namíchané.

 Program Mixed In Key je ke stažení na stránkách www.mixedinkey.com.

Vytisknout