Jaký vybrat notebook pro DJing?

Pro mnohé z nás nastala nebo teprve nastane otázka: "Jaký notebook vyberu pro hraní?". Základem všeho je mít spolehlivý hardware pro práci, který vás nezradí a hlavně dělá, co by měl. Rozhodně má smysl popřemýšlet dřív, než svůj aktuální model prodáte. Na co se tedy zaměřit?

Základ mašiny tvoří vždy procesor. Jednoduše - berte jenom procesory od Intelu z "i" serie. Jsou dostatečně rychlé pro veškeré SW na DJing, zatímco u AMD procesorů můžete narazit na problémy s kompatibilitou softwaru nebo hardwaru. Z vlastních zkušeností také víme, že AMD procesory se často přehřívají a mohou způsobit drop-outy na USB portech (to je to poslední, co při hraní před zaplněným klubem chcete).

Další věcí je paměť RAM = minimum 8GB. Může se to zdát zbytečně moc, ale pokud chcete váš DJ software plynule využívat a nebát se o stabilitu, 8GB je standard. Další věc je možnost lépe využít externí zvukové karty skrz kratší latenci při processingu.

Do nového stroje jedině SSD disk! Ti z vás, kteří nepoznali kouzlo SSDčka tak neváhejte a jděte do toho. Minimálně zkuste varianty notebooku, kdy je nabízeno mít systém a pár programů na zvláštním SSDčku. I to dokáže udělat velmi slušný progress v rychlosti.

Víc USB slotů = víc Adidas. U někteřých modelů si dejte pozor na omezený počet USB slotů, pokud máte arzenál 2 a více midi kontrolerů, vždy je lepší mít minimálně 1 USBčko volné pro flashku v případě nouze.

Okej beru Windows a jak na něj? Základem spolehlivého Windowsu je mít ho ČISTÝ! Ano, chápeme, že většina nemá notebook jenom na hraní, ale pochopitelně čím víc haraburdí v něm budete mít, tím horší plynulosti dosáhnete. Čistit pravidelně registry, mazat staré soubory atd. je rovněž automatika uz toho operačního systému.

Pro ty z vás, kteří se rozhodnou pro Macbook - z dlouhodobého hlediska jděte do modelu "PRO" vzhledem k procesoru. Víceméně nic víc řešit nemusíte, prostě to funguje bez složitého nastavování. Popravdě na Macu jede drtivá většina "profesoinálních" DJů skrz jednoduchost všech softwarů a i přes fakt, že za stejnou cenu, za kterou pořídíte Mac, dokážete sehnat mnohem vybavenější notebook se systémem Windows. Jenže! Apple = ekosystém softwaru a hardwaru. Všechny programy pro Mac jsou odladěné, stabilní, nepadají a i při menším výkonu Macu nabídne vyšší výkon.

Vytisknout