Nejlepší studio monitory do 5 000,- Kč

Každý máme svoje uši a také představu o dobrém zvuku. Když se ale začíná, výběr je mnohdy složitý. Proto jsme to udělali za tebe, vybrali 3 oblíbené modely, srovnali jejich vlastnosti a okomentovali jejich zvuk. Dbali jsme na nejlepší výběr a hlavně cenu do 5 000,- Kč.

Co je to studiový monitor?

Lajcky řečeno, je to reprobox, který je určen pro poslech ve studiu. Má specifické vlastnosti a dbá na co nejvyšší čistotu reprodukovaného zvuku, kterou producent nebo DJ pro svoji práci potřebuje. Studiové monitory jsou stavěny tak, aby poskytovaly vyrovnaný a hlavně nezkreslený zvuk (aby hrály "narovno"). Nejedná se tedy o přikrášlenou HI-FI sestavu, která se mnohdy nesmyslně snaží vylepšit reprodukovaný zvuk. Jako DJ však na HI-FI začínal snad každý. Teď je potřeba udělat krok dál, k lepšímu zvuku.

Nejlepší adepti do 5 000,- Kč

Při výběru jsem se řídili reakcemi našich zákazníků, našimi zkušenstmi i například počtem reklamací, který vypovídá, jak se daný produkt povedl. Doporučujeme tyto modely:

 

 

Vypíchli jsme produkty, které se standardně dodávají v páru. Všechny mají velikost reproduktorů od 4 do 5 palců. Vyhovují tedy poslechu na menší vzdálenost cca do 2-3 metrů.

 A hlavně, co zvuk?

Pokud se podíváš na parametry jednotlivých modelů výše, zjistíš, že se mění jak jejich výkon, tak frekvenční rozsah nebo velikost reproduktou. Právě tyto vlastnosti jsou nejdůležitější pro výsledný zvuk. Co nám vlastně ríkají?

- Čím větší průměr reproduktoru, tím nižší frekvence dokáže monitor zahrát.
- Čím vetší výkon, tím silnější máji monitory zesilovač a hrají hlasitěji (což není až tak úplně vždy potřeba)
- Frekvenční rozsah pak ukazuje, jaké frekvence dokáže monitor krajně zahrát.

M-Audio, stejně jako PreSonus nebo Reloop jsou na tom zvukově i přes menší rozdíly v parametrech velmi podobně. Všechny modely hrají velmi příjemně při nízké až střední hlasitosti.

Jak je zapojit?

Vybrané páry nabízí hned několik typů běžných konektorů na zadní straně, mezi které patří cinch (RCA) nebo Jack 6,3. Všechny typy monitorů obsahují svůj vlastní zesilovač, čili není potřeba použít žádný další externí. Stačí je zapojit do mixážního pultu, MIDI kontroleru nebo zvukové karty a začít poslouchat.

Doporučení

Vítěze v této kategorii budeme jen těžko hledat. Monitory jsou natolik vyvážené, že zde bude nejvíce rozhodovat design a cena. Za nás je doporučujeme všem, kteří chtějí udělat další krok a posunout se od své homácí HI-FI věže nebo repráčků Logitech zase kousek dál a vnímat hudbu více do detailů!

 Podívej se na všechny studiové monitory na Profi-Dj.cz

Vytisknout