Porovnání SW na určení tóniny

V San Franciském týmu DJTechTools se @DJSpaceman s týmem odborníků rozhodl otestovat softwary na rozpoznávání tónin. Je jich již docela slušná řádka, proto výsledky porovnávaných algoritmů možná i překvapí. Test probíhal ve výběru top3 songů z beatportu od každého žánru a následného analyzování každým SW - ve výsledku bylo porovnáváno 66 kousků. To by však nebylo ono, hlavní úlohu v testu hrají hudebníci experti, kteří tóniny songů poznávali sluchem a brali se jako nejvíce relevantnější výsledek, s kterým se následně porovnávala kvalita vyhodnocení ze SW.

Beatport Store tagy

Očividně Beatport má svůj vlastní algoritmus na rozpoznávání tónin u tracků a neřídí se tím, co mu vydavatelství pošle, ale to už je jejich politika. Bohužel pro ně né zrovna prospěšná.

Počet správně nalezených: 40 (61% správně)
chybně označené tóniny obsahovali 13 chyb v určení správné tóniny major vs minor, jinak by by byl výsledek správný!

Serato DJ 1.8

Jeden z nejpopulárnějších DJ softwarů Serato DJ implementoval detekci tóniny do svého poslední verze 1.8 a výsledek je solidní.

Počet správně nalezených: 46 (70% správně)
ze špatně vyhodnocených byla pouze 1 chyba v určení minor oproti správné major.

Mixed in Key 7

Nejvyspělejší SW a samotný průkopník harmonického mixování - sám pán Mixed in Key vyhrál i tohle testování. Nutno dodat, že verze 6.0 i upgradovaná 7.0 jsou stejné ve výsledku a liší se pár věcmi, jakožto automatickými cue pointy atd. O Mixed in Key a harmonickém mixování si přečti v našem magu.

Počet správně nalezených: 57 (86% správně)
2 chyby v určení Major vs Minor (viz Beatport)

Virtual DJ 8.0.0

Pro ná nejméně oblíbený DJ software v samotném testu obstál vůbec nejhůře. Zajímavým faktem je, že pokud neví správně určit, tak tam flákne Gmin u většiny špatných výsledků.

Počet správně nalezených: 27 (41% správně)
10 chyb v určení Major vs Minor (viz Beatport)

Rekordbox 4.0.2

Výborně obstál Rekordbox, který má též klasickou free verzi, ale nabízí možnost i updatu na DJ software pro midi kontroléry Pioneer. Recenzi si můžeš přečíst zde ;)

Počet správně nalezených: 46 (70% správně)
7 chyb v určení Major vs Minor (viz Beatport)

Traktor Pro 2.10

Druhý z nejpoužívanějších SW pro DJing je stále pozadu se svým vlastním algoritmem na rozeznávání tónin, přestože je dopředu vývojem a implementací novinek do svého SW. Uvidíme, třeba s příchodem verze 3.0 bude vylepšena i tahle funkce. Applikace Traktor DJ pro iOS používá stejný algoritmus, jako její programový táta.

Počet správně nalezených: 31 (47% správně)
16 chyb v určení Major vs Minor (viz Beatport)

Keyfinder 1.2.6.

Jediný prográmek, který je zdarma neobstál vůbec špatně, stále čekáme na updatovanou verzi 2.0, která v beta testech stále padala, ale i tak původní 1.2.6 verze je slušnou alternativou placených SW (když pomineme free verzi Rekordboxu).

Počet správně nalezených: 43 (65% správně)
13 chyb v určení Major vs Minor (viz Beatport)

Shrnutí

Shrneme to velmi stručně a jednoduše: Mixed in Key potvrdil svou kvalitu, Rekordbox se velmi zlepšil, Serato trochu pokulhává a Traktor je na tom o poznání hůř. Není 100% zaručena správnost výsledků od hudebníků expertů, jelikož výsledky některých z nich se u mnohých songů také shodovaly s tím, co zjistily dané SW.

O harmonickém mixování si přečti více v našem magu.

Vytisknout