První dojmy z nového Launchpadu PRO!

Nová vlajková loď Novationu je na skladě! Mrkli jsme se na Launchpad PRO a tady jsou naše první poznatky, které nás zaujaly.

Guma, hmotnost!

Zpracování je naprostý strop, prostě máte pořádný kus HW v ruce, jehož spodní strana je celá z pogumovaného materiálu, který neklouže a krásně drží na jakémkoli povrchu.

PADy a přepínání módů

V této verzi Launchpadu jsou pady tlakově citlivé, takže jejich stisk ani nepocítíte, avšak kvalita je velmi, ale velmi slušná a reagují docela spolehlivě i při minimálním stisku (cca 0-5 velocity).

Dalším klíčovým prvkem u verze PRO byla možnost přepínat vnitřní script Novationu (pomocí tlačítka setup) na různé využití, ať už na předem připravené kompletní ovládání Abletonu (přiložena verze Lite), přes drummer mód pro tvorbu beatů, note pro použití hraní jednotlivých not, fader pro ovládání různých SW pomocí několika desítek předchystaných faderů až po plně programatorský mód, na kterém není nic nastaveno a je to jen na vás, jak jej využijete!

Fader

Zejména bych vypíchnul Fader mód (je zabudován i v templatu na ovládání Ableton faderů), který trochu mění potenciál ovládání faderů přes launchpad. Jak? Uvedeme na příkladu, kdy máte na kanálu volume fader na 0 a chcete ho zvednout na 100 - jednoduše na Launchpadu PRO kliknete na druhý nejvyšší pad a ableton plynule vysunuje fader nahoru do dané hodnoty rychlostí, která závisí na intenzitě stisku PADu na volume faderu. To znamená, že pokud se PADu jen tak mírně dotknete, tak přechod z původní hodnoty na vaši zadanou může trvat i 5-10 sekund. Pokud PAD zmáčknete na plnou palbu, tak se přechod na danou hodnotu provede jako vytažením klasického faderu na HW mixu.

Spínač ON/OFF

Launchpad PRO nyní obsahuje spínač na vypnutí a zapnutí, což mnohdy může pomoct k práci. PRO je schopen provozu napájením pouze přes USB, ale doporučujeme používat i přibalené napájení.

MIDI Redukce

PROčko nabízí také MIDI IN a MIDI OUT pro zabudování do pokročilých setupů. V balení se nachází 2 redukce z obyčejného 3,5 jacka na 5ti PIN MIDI konektor, díky kterému klasické midi kabely zapojíte i do tohoto kousku.

Boční tlačítka

Nové ovládací prvky oproti "obyčejné" verzi u mnohých najdou své využití, mnoho funkčních prvků z Abletonu, jež původně mohly chybět, jsou nyní zde a velmi rychle se je naučíte používat - snad jen vzpomeneme record, mute, solo, duplicate, back, metronom atd.

 

Celkově Launchpad PRO udělal velký zářez a pokrok v ovládání Abletonu, ale také jiných SW, jelikož jej můžeme stále častěji vidět na akcích u borců starajících se o světla. Díky chytrému rozdělení ovládacích prvků na několik MIDI kanálů může být použit na jakoukoli aplikaci. Lze jej také mapovat na libolný DAW nebo DJ software a přetvořit si tak Launchpad PRO k obrazu svému.

Vytisknout