Rekordbox Český Tutorial Pt.1 - Co je to Rekordbox, jak se dělí a jak ho získat?

Vítejte u našeho prvního tutoriálu na Rekordbox. V následujících článcích a videích prozradíme naprosto vše, co o Rekordboxu víme, předáme naše tipy, triky a odpovíme na nejčastější dotazy. Díky, že čtete dál!

Co je to Rekordbox?

V prvé řadě, než si řekneme, co to Rekordbox je, je dobré vědět, čím určitě není - není to produkční software na skládání hudby (DAW jako například Ableton nebo FL Studio). S Rekordboxem žádný track nesložíme. Divili byste se, kolik začátečníku se přesně na toto ptá. Jak už název napovídá (Record + Box), je to software, který obsahuje vybrané skladby, díky kterému si je můžeme předem připravit a exportovat na USB stick nebo už dnes rovnou do sebe mixovat (k tomu se dostaneme později).

Super bude znát také historii Rekordboxu. Ta sahá do roku 2009 a přímo se váže na představení přehrávačů Pioneer DJ CDJ-2000. Věřte nebo ne, Rekordbox je revoluce v DJingu. Před rokem 2009 se totiž zpravidla hrálo na CD přehrávačích CDJ-1000 MK3, které sice měly CD mechaniku, ale žádné USB. Funkce CDček jsou navíc dosti omezené. Když jsme jako DJové chtěli použít například Hot Cue pointy na zmíněném přehrávači, museli jsme si do klubu brát i SD kartu, na kterou se tyto body nebo i vytvořené smyčky sólo ukládaly. To bylo dost nepraktické. Muselo tedy přijít něco nového.

Asi se nikdy nedozvíme, jestli byl vyvinut nejprve Rekordbox a pak se jeho funkce dostaly na CDJ-2000 nebo naopak. Nicméně díky němu bylo poprvé možné si doma dopředu připravit na počítači tyto věci, které nám dnes připadají jako samozřejmost:

Adresář / strom knihoven s hudbou vč. různých možností řazení skladeb
Memory Cue pointy
Hot Cue pointy a smyčky
Tagy skladeb

To byla ta největší změna od doby, kdy DJ nosil do klubu obyčejně vypálená CD se skladbami. Připravené playlisty bylo možné jednoduše vyexportovat na USB stick a na přehrávači CDJ-2000 se zobrazily přesně tak, jak jsme si je poskládali doma vč. například Cue bodů.

Takhle vypadal první Rekordbox

Za tu dobu Rekordbox prošel mnoha změnami, dnes už je dostupná verze 5, která se od té původní liší kompletně novým UI, ale i strašnou hromadou nových funkcí. Rekordbox už totiž není jen na "přichystávačku" před hraním pomocí USB sticků. Dnes se z něj dá hrát za pomocí MIDI kontrolerů, podporuje DVS, video i úplně nový modul "Lightning" nebo "Lyrics" pro nastavení vlastní světelné show.

Takto vypadá Rekordbox dnes

Má několik verzí, neplést dohromady!

Je placený? Kolik stojí? Stáhl jsem si Rekordbox a chce to po mě licenci, co s tím? Tyto otázky slyšíme často, pojďme si to celé upřesnit :-)

Rekordbox, zdarma pro všechny!

Než si to vysvětlíme, musíme se naučit tato 2 slůvka: EXPORT a PERFORMANCE. Tato 2 slůvka nás budou provázet po celou dobu našich tutoriálů. Ano, Rekordbox je zdarma, ale pouze v EXPORTním režimu. To znamená, že můžeme "managovat" naše knihovny, připravovat Hot Cue pointy nebo tagovat songy. Rekordbox v tomto případě ukáže pouze jeden deck a umožní export naší práce pro CDJ a XDJ zařízení. Doma si s ním moc nezamixujeme. Tuto verzi Rekorboxu používají DJské superstar a připravují v něm playlisty. Nic jiného pro hraní z CDJ nebo XDJ přehrávačů není třeba.

Rekordbox DJ

Nástavbou pro Rekordbox je Rekorbox DJ, který bude zajímat převážnou část publika. To je ta část Rekorboxu, která vám dovolí připojit MIDI konzole a aktivovat oba dva decky (PERFORMANCE mód). Díky nástavbě Rekorbox DJ si budete moci doma zamixovat na svém oblíbeném kontroleru od Pioneer DJ a samozřejmě také přepnout zpět do režimu EXPORT pro přípavu USB sticků do klubu.

Verze DJ, chcete-li PERFORMANCE, interně obsahuje dnes už všechny známé funcke jako: FX, PAD FX, Mixer, Sampler nebo Record. Hlavně podporuje hraní ze 2 a 4 decků. Na obrázku jsme vyznačili oba decky.

Rekordbox DVS

Nástavbou nebo spíše pluginem do verze DJ je Rekorbox DVS. Toto rozšíření ponechá stávající PERFORMANCE režim, dovolí ale přepnout decky do Aboslutního, Relativního a Interního režimu. V nastavení se pak objeví záložka DVS. To celé znamená, že pokud si pořídíte kompatibilní DJ mixer nebo externí USB zvukovou kartu Pioneer DJ Interface 2, budete moci hrát z timecode desek pomocí gramofonů. Přesně tak, jak s tím v roce 2006 přislo Serato.

Rekordbox Video

Dalším pluginem na bázi DVS je verze VIDEO. Ta odemyká video plugin, díky kterému můžete hrát nejen zvuk, ale i videoklipy. Postačí formát MP4, počítač pak připojíte přes video výstup k projektoru nebo telce a je to. Této nádstavbě se budeme v našich tutoriálech věnovat pouze okrajově.

Rekordbox RMX Effects a Lyric

Dále bych zmínil pluginy RMX effects (přidají do Rekorboxu DJ efekty z efektové jednotky RMX-1000) a Lyric (umožní spolu s pluginem VIDEO promítat do videoklipů texty hraných songů). Je dobré vědět, že existují, věnovat se jim budeme ale okrajově. Na obrázku je plugin Lyric.

Dnes to nejdůležitejěší!

"Pokud bych měl začátečníkům něco poradit, byla by to instalace Rekordboxu. Proč? Když už byl Rekordbox venku, hrál jsem z DVS přes Serato. Někdy jsem si ale do klubu vzít gramofony prostě nemohl nebo to ani nešlo. Takže celou svoji knihovnu ze Serata jsem složitě kopíroval do Rekordboxu. Po odehraném eventu přes CDJ jsem se vrátil zpět k Seratu. Za čas přislo opět hraní pouze ze CDJ a já musel opět dokopírovat nové tracky do Rekordboxu, abych je mohl vyexportovat na USB stick.

Po pár letech mi vlastně došlo, že Rekorbox i Serato podporují iTunes knihovnu. Tu oba softwary načítají čerstvou při každém zapnutí (geniální). To problém celkově vyřešilo. Ale než jsem se k tomu dopracoval, řekl bych, že jsem v tom nechal stovky hodin práce. Závěr?

Rekordbox dnes umožňuje hrát z MIDI kontrolerů, DVS i exportovat pro CDJ a XDJ přehrávače - to vše s jednou jedinou knihovnou! Takže jste připravení zahrát nachystané playlisty úplně na všem.

Navíc to vypadá, že Pioneer DJ s vývojem jen tak nepřestane a po mnoha ohledech je to už dnes nejvybavenější DJ software.

Linky ke stažení a ceny verzí

Nic složitého, jen názvy verzí s cenami a linky ke stažení:

Rekordbox - ZDARMA, ke stažení ZDE
Rekordbox DJ - 129 Dollarů, ke stažení ZDE
Rekordobx DVS - 99 Dollarů, ke stažení ZDE
Rekordobx VIDEO - 149 Dollarů, ke stažení ZDE
Rekordobx RMX Effects - 9,90 Dollarů, ke stažení ZDE
Rekordobx Lyric - 6,90 Dollarů, ke stažení ZDE

Teď tohle všechno a mnohem více na videu:

Vytisknout