Skládejte beaty rychlostí plamene [Fire].

Akai sotva před pár dny představil svou novinku s názvem Fire. Ta vzbudila celkem slušný ohlas hlavně v mladších řadách amatérských producentů. Je nám jasné proč a tak se ni společně podíváme. Stojí to za to!

O co jde?

První dedikovaný MIDI kontroler pro FL Studio vůbec. Yes, už pár let se ptáme, proč výrobci nepřichází s žádným hardwarem pro FL Studio. To je, ač se to nezdá, nejrozšířenější DAW v Česku. Dost možná k tomuto umístění příspěl fakt, že pořídit si ho nelegálně byla brnkačka (jako bychom to nenapsali). Tuhle cestu ale vůbec nedoporučujeme ze 3 důvodů:

1) FL Studio je dneska už dost levnou záležitostí
2) Za verzi 20 bychom nejradši platili zlatem, je skvělá a funguje
3) Pokud si FL Studio koupíte, máte doživotní upgrady na vyšší verze zdarma

Další plusy hovořící pro FL Studio je množství tutoriálů na netu. I my máme přímo svoje tady.

Teď už ale k novince, ke které toho máme opravdu hodně co říct. Plug&Play a skládáte beaty do přehledné mřížky (které se říká step sequencer). Design celé mašinky byl odvozen od sekvenceru z FL studia, takže až položíte Fire před sebe, budete mít pocit, že se software zhmotnil :-)

Přímo v balení naleznete verzi FL Studia Fire, předpokládáme ale, že FL studio už máte doma a tak přibalené verze poslouží spíše začítečníkům.

Co umí?

Ve čtyřech řadách a 16ti krocích v každé řadě můžete přidávat nebo mazat notičky a skládat tak jednoduchý takt svého nového tracku, jdou ale skládat i melodie, ovládat mixer nebo session celého FL Studia. Toto všechno zajišťují podsvětlené RGB PADy, jejich barvy odpovídají barvám na monitoru.

V pravém spodním rohu jsou transportní tlačítka - PLAY, STOP a RECORD, kterými spouštíte/zastavujete sekvencer nebo zapínáte nahrávání.

Fire má 4 módy - STEP, NOTE, DRUM a PERFORM

V režimu STEP můžete vkládat stepy do sekvenceru přesně jak jste zvyklí z počítače. A jedním stiskem je smazat. V režimu NOTE ovládáte jakýkoli VST plugin vložený do racku, takže můžete hrát melodie. V režimu DRUM se z Fire stane MPC mašina s maticí PADů 4x4 a vy budete moci použít svůj finger druming. V režimu PERFORM spouštíte jednotlivé klipy, které jste si v projektu vytvořili.

Vítáme přítomnost mutovacích a solo tlačítek před step sekvencerem. Za nás nejdůležitejší funkce jsou schované hned vedle displaye ve vrchní části kontroleru. Najdete tam knoby VOLUME, PAN a FILTER. Tedy pokud si knobem SELECT vyberete jeden z kanálů racku, budete moci ihned upravit jeho hlasitost, stereo nebo jej filtrovat.

Tím jsme probrali funkce v layeru CHANNEL, který si vybírate úplně v levo na kontroleru Fire. Pokud ale změníme výběr na MIXER, knoby pak ovládájí VOLUME, PAN, LOW EQ a HIGH EQ přímo v mixeru FL Studia. Další dva módy jsou USER, takže jsou prázdné a můžete si je namapovat na cokoli vás napadne.

Na to, jak je Fire malý a kompaktní, tak obáhne všechny nejdůležitější funkce racku a mnohem víc. Už teď se nám hodně líbí.

Kolik stojí a kdy ho můžeme čekat?

Už je na webu a jeho cena startuje na 5 090 Kč, což z něj dělá must have pro všechny uživatele FL Studia a my se nemůžeme dočkat, až jej budeme mít na prodejnách a budeme vám je posílat. Dorazí už v polovině října. 

Předobjednat Akai Fire
(klik na obrázek)

Vytisknout